Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri açıldı

Sütaş, Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisinin açılışını Aksaray’da gerçekleştirdi.

sutas_biogaz_enerji_tesisleri

Sütaş, ineklerin yediği ottan sofralara ulaşan süt ürünlerine kadar süt değer zincirinin her aşamasını yönetip kontrol ettiği entegre bir iş modeliyle çalışıyor.

Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisi olan Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri’nin resmi açılışı, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre ve Şehircilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları ve Aksaray ili bürokratları ile Aksaraylılar ve Sütaş çalışanlarının katıldığı törenle yapıldı.

Açılış konuşmasında, “Doğal lezzeti doğal enerji ile üretiyoruz” diyen Yılmaz, açılışı gerçekleştirilen tesisin, 6,4 MWh elektrik enerjisi üreterek süt ürünleri fabrikasının elektrik ihtiyacının tamamını; buhar ve sıcak su ihtiyacının da önemli bir kısmını sağlayacağını ifade etti. Enerji üretiminin diğer bir çıktısı olan organomineral gübre üretimi için devam etmekte olan yatırımlarının 2016 yılı sonunda tamamlanacağını ve yem bitkileri için günde 150 ton özel gübre üretileceğini söyledi.

Sütaş’ın bugüne kadar Aksaray’da doğal tarım, doğal enerji ve doğal lezzet üretim tesislerine yapılan yatırımlarının 205 milyon dolara ulaştığını; 1450 çalışan ve 11 bin süt üreticisi aile ile birlikte tarıma dayalı sanayinin güzel bir örneğini ve bir bölgesel kalkınma modeli oluşturduklarını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun da konuşmasında, yenilenebilir enerji üretiminin önemine ve enerji üretimi içindeki payının artırılması gereğine dikkat çekerek, biokütleden ve jeotermalden enerji üreten tesislerin, 365 gün, 24 saat kesintisiz çalışabildiğini ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında özel bir yeri olduğunu belirtti.

Alaboyun, Aksaray’ın tarım ve hayvancılıkta büyük ilerleme kaydetmesini sağlayan Sütaş’ın, Aksaray ekonomisi içerisinde önemli bir payı olduğunu ve son yıllarda Türkiye’nin yonca borsasının Aksaray’da oluştuğunu ifade etti.

Son Yazılar