Kullanıcılar 4.5G’ye Nasıl Bakıyor ?

Ülkemizde daha kullanılmaya başlanmadan aylar önce hakkında oldukça konuşturtan, pazarlama dünyasının da gündeminde sürekli yer tutan 4.5g teknolojisini 1 Nisan’da kullanmaya başladık. Mobil internet kullanımını, videonun önemini ciddi derecede arttıracağı ve mobil kullanım alışkanlıklarımızda değişiklikler yapacağı öngörülen 4.5g hakkında birçok yazı okuduk. GSM markaları da bu süreçte gerçekten yoğun bir iletişim faaliyetiyle tüketiciye ulaştı.

Peki, Türkiye’de 1. Ayını henüz dolduran 4.5g teknolojisi Türk kullanıcıda nasıl bir karşılık buldu? Tüketiciler 4.5g’ye hemen adapte olabildi mi? Hattını 4.5g’ye taşıyanlar ve taşımayanlar 4.5g hakkında neler düşünüyor?

45

Araştırmaya genel olarak bakıldığında telefonunun ve sim kartının 4.5g uyumlu olup olmadığını bilmeyenlerin oranı bir hayli az (sırasıyla %3 ve %5). %91’lik büyük bir kesim de bu bilgiye nasıl ulaşacağını biliyor. Fakat katılımcıların %35’i kullandığı operatörde hattını 4.5g’ye taşımak için herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğini bilmiyor. Bu konuda kullanıcılarda bir bilgi eksikliği olduğu kesin. Araştırma katılımcıları arasında hattını 4.5g’ye taşıyanların %48 ile azınlıkta kalması ise dikkat çekici bir sonuç.

Hattını 4.5g’ye taşımayan kullanıcılar open-ended cevaplarda 4.5g kullanmamak için birçok neden sıralarken cevaplarını kategorize ederek cevapladıkları soruda en öne çıkan sebebin daha fazla fatura ödeme korkusu olduğu görülüyor (%58). Diğer kullanmama nedenleri şarjın çabuk tükeneceğinin düşünülmesi (%48), mevcut internet hızının yeterli bulunması (%44), 4.5g hizmetinin pahalı bulunması (%41) ve hızlı internet için wireless internetin tercih edilmesi (%27) şeklinde sıralanıyor.

Bu nedenler gösteriyor ki insanların küçük bir kısmı wirelessi hızlı internet için tek seçenek olarak görüyor. Mobil internet teknolojisinden de hız beklentisi olsa da, hızlı internet vaat eden 4.5g teknolojisine dair kullanıcıların kaygıları yok olmuş değil. Örneğin katılımcıların %66’sı 4.5g’nin faturalarını arttıracağını düşünüyor. Bazı kullanıcılar buna rağmen 4.5’ye geçiş yaparken bazıları için ise bu fatura artışı 4.5’ye geçişi engelleyen bir sebep.

En iyi 4.5g tanıtımını yapan operatör sorulduğunda katılımcılar büyük oranda kendi operatörlerini cevap olarak veriyor. Fakat kendi kullanıcıları tarafından büyük oranda seçilen ve diğer operatör kullanıcıları tarafından da azımsanmayacak oranda tanıtımı beğenilen Turkcell genel sonuçlarda %40 ile ilk sırada. Genel sonuçlarda %21 tarafından işaretlenerek en son sırada olan Vodafone, kendi kullanıcıları arasında da en düşük oranla birinci olan GSM operatörü (%45).455

Turkcell’in tanıtım konusunda en önde görülmesinin en önemli sebeplerinden biri 4.5g konusunda kendi kullanıcısını yeterince bilgilendirmesi olabilir. En azından Turkcell kullanıcıları böyle düşünüyor. Operatörleri tarafından, 4.5g konusunda, yeterince bilgilendirildiklerini düşünen Turkcell kullanıcılarının oranı %65 iken bu oran Vodafone’da %61, Turk Telekom’da %56.4555

Operatörlerin 4.5g hızları arasında herhangi bir farkları olmadığını düşünen %32’lik önemli bir kesim bulunuyor. Hızın operatöre göre değişeceğini düşünenler ise en hızlı 4.5g hizmeti için Turkcell’i işaret ediyor. Vodafone ve Turk Telekom kullanıcıları arasında da Turkcell’in en hızlı olarak düşünülmesi ise araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından.

 45555

4.5g hizmet kalitesi kullanıcılar için operatör değişimini gerektirecek önemli bir neden olarak görülmüyor. Daha iyi bir 4.5g hizmeti için operatörünü değiştirebileceğini söyleyenlerin oranı yalnızca %24. Turkcell kullanıcılarının %79’u daha iyi 4.5g hizmeti için operatörünü değiştirmeyi düşünmezken bu oran Vodafone’da %78, Turk Telekom’da %72.

Firmalar 4.5g tanıtımı için büyük paralar harcadı, dünyaca ünlü yıldızlar bile reklamlarda boy gösterdi. 4.5g konusunda en iyi iletişimi yürütmek için kıyasıya bir rekabet yaşandı ve teknolojinin ülkemizdeki ilk ayının sonucunda tüketicilerin düşünceleri böyle. Bakalım GSM sektörünün oyuncuları rüzgârı kendilerine çevirmek için önümüzdeki dönemde ne gibi hamleler yapacak?

Son Yazılar