CarrefourSA alt yapısını güçlendiriyor

Carrefoursa_NecatiOzdeniz

CarrefourSA, SAP Türkiye’nin iş analitikleri konusundaki ilk ve en büyük iş ortağı METRIC ile iş birliği yapma kararı aldı.

Türkiye’de yaptığı yatırımlar ve ihracata verdiği önemle modern perakendeciliğini temelini olışturan CaffefourSA, METRIC’in SAP HANA çözümü ile veri ambarı ve analitik platform  kurarak müşterilerine sunduğu hizmetin kalitesini daha da arttırdı.

Veri yapısının analiz edilebilir seviyede tutuluyor olması ve milyonlarca satırın kontrolden geçtiği analiz sürecinde ihtiyaç duyduğu ciddi performansın karşılanması kritik önemdeydi.

Bu nedenle CarrefourSA, Türkiye genelinde yayılmış mağazalarında ortaya çıkan günde 2 milyona yakın alışveriş işlermine ait verilerin derlenip toparlandğı ve bir arada tutulduğu bir veri ambarı üzerine analitik altyapısını kurmak istiyor. SAP Türkiye’nin iş analitikleri konusundaki ilk ve en büyük iş ortağı METRIC ile iş birliği yapma kararını aldı.

 

En kısa süre de en fazla işlem!

800 milyon alışveriş verisini milisaniyeler içinde analiz eden ve diğer firmaların 20-40 saniyede yapabildikleri sorgulamaları milisaniyeler içinde yapan CarrefourSA’nın ileti istatistik programı ile müşteriler; tercih ettikleri market büyüklüklerine, aile yapılarına, sağlıklı beslenmediklerine, medeni durumlarına, indirimler verdikleri öneme ve hatta evde yemek yapıp yapmadıklarına kadar birçok bölüme ayrılabiliyor. Bunlar yapılırken müşterilere ayrı ayrı sorulması yerine satın alınan ürünlerin ve alışveriş alışkanlıklarının analizi ile tespit ediliyor.  Bu tespitler sonucunda kişiye özel kampanyalar hayata geçiriliyor ve müşteri mennuniyeti için kişisel hizmet sunuluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan CarrefourSACRM ve Pazarlama Direktörü Mehmet Necati Özdeniz, “ SAP HANA bizim için bir yeni nesil veri ambary çöüzümüdür. Yeni nesil veri ambarından kastım ise gerçek zamanlı verilerin bir arada tutulurken aynı zamanda çok iyi performansla analiz edebiliyor olmasıdır. METRIC ise bizim için üçüncü parti bir firmadan ziyade beraber çalıştığımız bir iş ortağımız. Yeni platformumuz ile iş süreçlerimizi artık daha hızlı ve verimli bir şekilde yürütebiliyoruz. Özellikle kasa hattından gelen veriler ve kişilerin lokasyon verileri gibi bazı verileri alıp analiz ederek müşterilerimize farklı alışveriş deneyimleri sunacak yeni projeleri geliştirmeyi amaçlıyoruz.” Dedi.

METRIC Yönetici Ortağı Barış Çekiç ise işbirliği ile ilgili değerlendirmesinde, Türkiye’de perakende metric_baris_cekic2sektörünün öncü isimlerinden biri olan CarrefourSA ile hayata geçirmiş oldukları projeden büyük mutluluk duyduklarını belirtti ve sözlerine şunları ekledi; “ Yüz milyonlarca işlemin yapıldığı böylesi büyük altyapıda performanstan ödün vermeden verilerin depolanması ve faydalı iş kararları alınması büyük önem arz ediyor. SAP HANA çözümümüz ile CarrefourSA’nın bu ihtiyacını tamamen karışaladık. Yeni altyapı ile oluşturulan analitik platformun üstüne milyonlarca müşterinin segmentasyonu yapılıyor. Bu müşterilerin eğilimleri analiz ediliyor ve en uygun çözümler ile müşterilere sektörde fark yaratan hizmet sunulabiliyor.”

Son Yazılar