Sağlığın yükselişi: Duru güzellik trendi

Sağlıklı beslenme trendi tüm dünyada çığ gibi büyüyor, beraberinde kendi sektörünü yaratıyor. Son zamanlarda bu trende paralel olarak güzellik ve kozmetik sektöründe de sağlık bilinci çılgınlık halini almaya başladı. 

CDD_3082liz_webTüketicilerin beslendikleri bilgi kaynakları ve yaşama şekilleri değiştikçe alışveriş alışkanlıkları da dönüşüme uğradı ve uğramaya devam ediyor. Yeni sektörler baş gösteriyor, niche pazarlama önemini arttırıyor. Bunların en yenilerinden birisi de güzellik sektöründe güzellik trendi.

Araştırmacılara göre teknolojik gelişmeler ve doğal içerikler, sektördeki sağlık trendi pazarda çok önemli rol oynayan bir faktör haline getiriyor. Yine araştırmacılara göre bu trend gelecek on yılda güzellik sektöre damgasını vuracak gibi gözüküyor.

Mintel’in araştırması halihazırda tüketicilerin %47’sinin güzellik alışverişinde “kimyasal içermeyen” ürünleri satın almaya özen gösterdiklerini ortaya koyuyor. Paraben içermeyen ürünler tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

Gelişmeler bu şekilde iken sektör de tüketici isteklerine karşılık vermeye başladı. Örneğin İngiliz güzellik ürünleri üreticisi Joomo yüz temizleme ürününü “%100 doğal” sloganı ile piyasaya sürdü.

Dünya pazarında markalar bu trendi yakalamaya çalışırken ülkemizde markaların nasıl etkileneceği ise merak konusu.

(Kaynak: cosmeticsdesign-europe.com)

Son Yazılar