Kipa, Zelal’in hayallerini gerçekleştirdi

Bingöl’de yaşayan ve astronot olmak isteyen 7. Sınıf öğrencisi Zelal Barakazi’nin Nasa’ya yazdığı mektup hayatını değiştirdi.

Astronot olmak Zelal’in ulaşılmaz olarak görünen hayaliydi. İmkansız gibi görünen hayalinin peşine düşen Zelal, bir gün NASA’ya mektup yazarak, düşlerinden bahsetti, bir astronotla tanışmak istediğini anlattı. NASA’da bir yetkilinin dikkatini çeken Zelal’in içten duygularını yansıtan satırları sosyal medyada paylaştı.

zelal-barakazi-2-gidahattiZelal’in hayallerine bir adım daha yaklaştıran bu evre de yardım eli Kipa’dan geldi. Zelal’in tüm dünyada sadece üç örneği bulunan İzmir’deki Uzay Kampı’na katılmasını sağladı. Zelal, ailesi ile birlikte Bingöl’den İzmir’e getirildi ve  Uzay Kampı’ndaki bir haftasını dolu dolu geçirdi. Kampta bir gün içinde olmak istediği astronot kıyafetlerini tanıyan Zelal, uzay yolculuğunun provasını yaptı. Sanal Mars gezisi simülatörüne katıldı, “Sanal gökyüzü”nün oluşturulduğu planetaryum ile takımyıldızların gökyüzündeki konumlarını keşfetti.

Zelal Barakazi’ye “Right Stuff” ödülü verildi

Bir haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan Zelal, NASA tarafından astronot olmak için gerekli özelliklere sahip bireyleri anlatan “Right Stuff” ödülüne layık görüldü.

zelal-barakazi-3-gidahattiKamp sonunda sertifikasını alan Zelal, mutluluğunu şu sözlerle anlattı: “Kendimi astronot olma hayalime artık çok yakın hissediyorum. Uzay Kampı’nda geçirdiğim bir hafta çok güzeldi. Uzayda olmanın neye benzediğini ve nelere hazırlıklı olmamız gerektiğini öğrendik. Burada öğrendiklerimden sonra astronot olma isteğim daha da arttı. Artık astronot olmak için neler yapmam gerektiğini çok daha iyi biliyorum. Bingöl’e döner dönmez bunun için çalışmaya başlayacağım. İlk hedefim Fen Lisesi’ni kazanmak ve ardından da üniversitede Matematik ya da Fizik bölümüne girmek. Bu hayalimi mutlaka gerçekleştireceğim. Hayallerime kulak veren ve astronot olma hedefime yaklaşmamı sağlayan Kipa’ya çok teşekkür ederim…”

 

 

Son Yazılar