GDP Ortak Gelişim Kongresi 11 Ekim’de

11 Ekim tarihinde 3. Sü düzenlenecek olan GDP- Ortak Gelişim Kongresi’nin bu yılki teması “Değişen Müşteri” olarak belirlendi. Gıda sektörünün 800’ü aşkın profesyoneIini bir araya getirecek olan kongrede iş birliği olanakları yaratan “Tanışma Maratonu”nunda da büyük ilgi görmesi bekleniyor

Çalışmaları tamamlanan GDP- Ortak Gelişim Kongresi 95 milyar TL’lik perakende satış hacmini ve 270 bini aşan istihdamı temsil ediyor.

Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği ana teması altında, ilk yıldan bu yana farklı temalar ile düzenlenen GPD – Ortak Gelişim Kongresi’nde bu yılki tema ise “Değişen Müşteri” olarak belirlendi.

Kazan-Kazan-Kazan (3K) anlayışı ise geçmiş iki kongrede olduğu gibi bu yılki kongrede de akıllarda yer edecek şekilde ele alınacak.

gdp-40-milyar-dolarlik-sektoru-bulusturacak-1747575

Sektörün temel oyuncusu olarak nitelendirilen müşterinin ihtiyaçları, alışkanlıkları ve davranışlarındaki değişiklikler ve bunun sektörde yarattığı değişim ele alınacağı kongrede, geçmişteki müşteri davranışları ve istekleri ile perakendenin buna cevabı, gelecekteki taleplere nasıl hazırlıklı olunması gerektiği, gelişen ve dijitalleşen dünyada perakendenin bu değişime nasıl ayak uydurduğu, perakendeciler ve tedarikçiler tarafından anlatılacak.

11 Ekim 2016’da Wyndham Grand Istanbul Levent’te 09:00 -15:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan GPD – Ortak Gelişim Kongresi, Türkiye’nin en önemli gıda perakendecileri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerinin İstanbul’daki bu büyük buluşmasında yaklaşık 800 profesyonelin bir araya gelmesi bekleniyor.
Yerel üreticiler ve dev perakendeciler bir araya gelecek
Ulusal ve yerel modern gıda perakendecileri ile gıda servis zincirlerinin Türkiye’deki tek temsilcisi konumunda olan GPD’nin organize ettiği kongrenin üçüncüsünde, ilki geçen yıl düzenlenen ve büyük bir ilgiyle karşılaşan “Tanışma Maratonu”na da yüksek katılım bekleniyor. Tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularını buluşturacak Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki tedarikçiler açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. 2015’te düzenlenen Tanışma Maratonu’nda Anadolu’dan pek çok başarılı girişimci sektörün karar vericisi konumunda olan profesyonellerle bir araya gelmişti. Büyük bir ilgi gören Tanışma Maratonu, başarılı iş ortaklıklarının kurulmasını da beraberinde getirmişti. Kongrenin dikkat çeken bir diğer etkinliği ise değişen müşteri eğilimleri konusunda sektör ile yapılan söyleşiler ve elektronik oylama olacak.
“Yeni Nesil Müşteriyi Anlamak”
Bu yıl “Değişen Müşteri” temasıyla düzenlenen GPD – Ortak Gelişim Kongresi’nde 6 farklı oturum gerçekleşecek. GPD, nesillere göre müşteri davranışlarındaki değişimi ele alacak olan “Yeni Nesil Müşteriyi Anlamak”, sektördeki dijitalleşme sürecini anlatan “Perakende Kendini Dijital Hissediyor” ve sektör duayenlerinin katılacağı “Her şey değişir ama temel kurallar değişmez” gibi oturumlarla oldukça dikkat çekici isimleri bir araya getiriyor. Kongrede ayrıca Cem Seymen moderatörlüğünde düzenlenecek oturumda perakendeciler ve yerel üreticiler bir araya gelecek. Amerikalı danışmanlık firması Oliver Wyman’dan Nordal Cavadini’nin oturumunda “Değişen Müşteri Sadakati Programları” ele alınırken, kongrenin kapanışı Cem Boyner’in konuşmasıyla yapılacak. Oturumlarda özellikle değişimin ilk izlerini görüp hem sektörde trend yaratacak uygulamaları geliştiren hem de değişimin mimarı olarak kurumlarında başarılı çalışmalara imza atan ulusal ve uluslararası oyuncular deneyimlerini ve öngörülerini paylaşacak.
Bugün 95 milyar TL’lik perakende satış hacmini ve 29 bin satış noktasında yarattığı 270 bini aşan istihdamı ile ulusal ve yerel organize gıda perakendecileri ile gıda servis zincirlerinin Türkiye’deki tek temsilcisi konumunda olan GPD’ye sektörün önde gelen tüm perakende markaları ve gıda servis zincirleri üye.  GPD üyeleri, bugün köylere kadar uzanan market ve servis zincirleriyle her gün; Türkiye’deki 19 milyon haneye ulaşarak, 15 milyon kişiyle temas kuruyor.
nihatGPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yaptığı açıklamada öncelikle 15 Temmuz akşamı Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak işlenecek menfur darbe girişimi karşısında halkımızın ve devletimizin yoğun çalışmalarla normale dönme çabasına değindi. Halkımızın moralini ve huzurunu her zaman önde tutan perakende sektörünün oyuncuları olarak Cumhuriyeti ve demokrasiyi savunmaya; olayın ilk anında olduğu gibi bugün ve gelecekte de devam edeceklerinin altını çizen Özdemir, bu eksende Gıda Perakendecileri Derneği’nin  tüm üyeleriyle Türkiye ekonomisinin başarılı işleyişinde kendi alanlarında herhangi bir duraksamaya yer vermemek için yoğun çalışmalar içinde bulunduklarını vurguladı. Özdemir, bunun önemli örneklerinden biri olarak derneğin tıpkı planlandığı gibi 11 Ekim 2016’da GPD – Ortak Gelişim Kongresi’ni düzenleyeceğini gösterdi.
Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Beraberliğe ve geleceğe güvenle bakmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçecek darbe girişiminin aşılmasındaki olumlu taraf, halkımızın demokrasi ve cumhuriyetimize sahip çıkarak devleti ile elele vermesi olmuştur. Biz de gıda perakendecileri ve gıda servis zincirleri olarak operasyonlarımızı aksaksız sürdürüyor, müşterimizin tüm ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılamaya çalışıyoruz. Sektör olarak da daha güzel günler için devletimizin çalışmalarına desteğimizi sürdürüyoruz. Her zaman dediğimiz gibi, perakendenin sürücü koltuğunda müşterimiz oturuyor. Onun değişen davranışlarını takip ederek ihtiyaçlarını karşılamak bizim görevimiz. Yeni ürünler, yeni mağaza tasarımları, yeni konseptler, yeni hizmetler hepsi müşterimizin talebine ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Bu sebeple 11 Ekim’de gerçekleştireceğimiz kongremizde de “Değişen Müşteri” diyerek,  talepleri, ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlarını karşılama şekli nasıl değişirse değişsin esas değişmeyen şeyin perakendenin patronunun müşteri olduğu gerçeğini ele alacağız. Kongremiz bilgi paylaşımıyla beraber önemli bir network ortamı da sağlayacak. Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki yerli üreticilerin ulusal perakende zincirleriyle tanışıp işbirlikleri geliştirmelerinde büyük rol oynayacak.”
BIM-7125686281377170623 Tedarikçilerle aynı masada görüşülen tek etkinlik
Kongrenin amacı hakkında görüşlerini aktaran GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç: “Ortak Gelişim Kongresi, isminden de anlaşılacağı üzere perakendeci ile tedarikçinin ortak gelişim yollarını araştırdıkları bir kongre. Bu kongreyi düzenlemekteki temel amacımız tedarikçilerimizle bir araya gelerek tüketici odaklı verimlilik çözümleri geliştirmek. Tedarikçilerimizle aynı masa etrafında görüşerek çalışmalarımızı planladığımız, bu büyüklükte başka bir etkinlik yok. Önceki senelerde işbirliği alanlarımızı, verimlilik konularımızı ele aldık. Şimdi ise müşterimizi, nesillere göre ihtiyaçların nasıl değiştiğini, bizim buna nasıl cevap verdiğimizi ele alacağız. Sürekli devam eden değişime nasıl hazırlanacağımızı görüşeceğiz. Kongremiz, önceki senelerde olduğu gibi yine sektörün gündemine imzasını atacak.” dedi.

migros_ozgur_tortTüm herşey müşteri talebine göre değişiyor
Perakendenin tüm operasyonlarının müşteri ekseninde sürdürüldüğünü vurgulayan GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Migros Genel Müdürü Özgür Tort: “Perakendede gelişimin en önemli bileşeni her zaman müşterimiz olmuştur. Bu 50 yıl önce de böyleydi, gelecekte de böyle olacak. Tüm çabamız müşterimizin ihtiyaçlarını en uygun ve hesaplı şekilde, hızlı ve memnun edici bir hizmetle karşılamak. Ortak Gelişim Kongresi’nin ana teması doğrultusunda, müşterimizin davranışlarının, alışkanlıklarının ve ihtiyaçlarının değişimine göre,  mağazalarımızın, formatlarımızın ve lokasyonlarımızın nasıl değiştiğini konuşacağız. Pek çok farklı kanaldan müşteriye hergün daha da gelişen hizmet seviyesi ile yaklaşırken, sıradışı uygulamalar ve teknolojiyi de kullanarak perakendeci için daha verimli yaklaşımlarla, müşteriyi nasıl daha fazla memnun kılabiliriz bunu konuşacağız. Tedarikçilerimizle ve çözüm ortaklarımızla bu değişime cevaben neler yaptığımızı, neler yapmamız gerektiğini ele alıp keşfedeceğiz.” şeklinde konuştu.
Ortak Gelişim Kongresi, CocaCola İçecek, P&G, PepsiCo, Unilever ve Ülker gibi dev tedarikçilerin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Etkinliğe Nielsen ve Obase altın sponsor olarak, Chep ise çanta sponsoru olarak destek verecek.

 

Son Yazılar