CarrefourSA kırtesiye malzemelerinin güvenirliğini test ettirdi

Tüketicileri için her zaman güveni ön planda tutan CarrefourSA, bu yıl da bir ilke imza attı

CarrefourSA, kaliteli, güvenli ve ekonomik fiyatlarla satışa sunduğu Avrupa Birliği mevzuatlarına uygun kırtasiye malzemelerini ayrıca bağımsız bir kurulış olan İntertek laboratuarlarında yeniden test ettirdi.

Çocukların yıl boyunca kullancağı kırtasiye ürünlerinde, kaliteli ve güvenli okul malzemeleri sunan CarrefourSA bu yılda öğrenci ve velilerin ilk adresi olacak.

carrefoursadan-kirtasiye-malzemelerine-ikinci-test

Çocukların ve ailelerinin kaliteli ve güvenli alışveriş yapmalarını sağlayan CarrefourSA bu amaçla yapılan çalışmada risk analizine göre belirlenen sırt çantası, beslenme çantası, matara, kalem kutusu, defter, silgi,  kalemler, pastel boya, kuru boya, sulu boya,  guaj boya, oyun hamuru, yapıştırıcı ürünlerinden oluşan 200 ürünün yönetmelikler kapsamında belirlenen kimyasal analizleri uluslararası akreditasyon belgesine sahip İntertek laboratuarlarında gerçekleştirildi.

Test sonuçlarına göre ürünlerin normal kullanım koşullarında ve amaç dışı kullanımı durumunda (kalem ya da diğer malzemelerin çocuklar tarafından ağıza sokulması, emilmesi, yapıştırıcıların özellikle koklanması vb.) genel sağlık riski değerlendirmesi Avrupa Kayıtlı (E.R.T.) uzman toksikolog tarafından yapıldı.

Sağlık riski araştırmasında analizi yaptırılan kimyasal maddelerin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış verilerine dayanarak, öngörülen ve beklenen kullanım koşullarında ve amaç dışı kullanım durumunda, ayrıca tüm ürünlere toplam maruz kalma durumunda insan sağlığı üzerinde risk oluşturup oluşturmadıkları değerlendirildi ve raporlandı.

Gerçekleştirilen sağlık risk değerlendirmelerine göre ağır metaller, toksik elementler, azo-boyar maddeler ve primeraminler, toplam fitalat, VOC ve toplam kadmiyumun çalışmaya dahil edilen ürünlerde belirlenen miktarları, insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmadığı saptandı. CarrefourSA, yapılan çalışmada onaylanmayan hiçbir ürünü raflarına almadı.
“Çocuklarımızın sağlıklarına en üst seviyede önem veriyoruz”

carrefoursa-genel-muduru-hakan-ergin-okul-alisverisinde-guvenli

Okul alışverişinde güvenli ürün seçiminin önemine vurgu yapan CarrefourSA Genel Müdürü Hakan Ergin, yaptığı açıklama da şunları söyledi: “CarrefourSA olarak kırtasiye malzemeleri konusunda çocuklarımızın sağlıklarına en üst seviyede önem veriyoruz. Çocuklarımız bizim geleceğimiz bu nedenle onlar için zararlı olabilecek tüm ürünleri raflarımızın dışında bıraktık. Türkiye’de maalesef çocukların sağlıklarını olumsuz etkileyecek maddelerilimitlerin üzerinde içeren ürünler halen satılabiliyor. Bu tablo çok üzücü. Biz CarrefourSA olarak bu konuya bir kez daha dikkat çekmek adına bir ilke imza atarak 200üründe özel analiz yaptırdık. Analiz aşamasında fitalat, azo boyar maddeler, ağır metal ve diğer elementlere göre analiz yapıldı. Örneğin, fitalatlar limit dışı kullanımda çocuklarımızda cinsel gelişim bozukluklarına neden olabiliyor. Analiz sonucuna göre satışını yaptığımız hiçbir ürün, sağlık açısından riskli bulunmadı. Anne babalar okul alışverişinde gönül rahatlığıyla CarrefourSA’yı tercih edebilir, içlerini rahat tutabilirler.”

 

 

 

Son Yazılar