Bayramda Ekici’yle sofralarınız tatlansın!

Beslenme uzmanı Selahattin Dönmez’den peynirli bayram tarifleri

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde evdeki hazırlıklar da hızlandı. Misafirlerin de katılımıyla tüm ailenin hep birlikte olacağı yemeklerde sofraların vazgeçilmezi, Beslenme uzmanı Selahattin Dönmez’in peynirli bayram tarifleriyle yine Ekici Peynir olacak

IMG_8934Kurban Bayramı’nda özenle donatılan sofralar, Ekici Peynir ile çeşitlenecek. Geleneksel et yemeklerinin yanı sıra lezzetli ve besleyici Ekici peynirleri ile hazırlanacak hafif yiyecekler, bayram sofraları için alternatif oluşturacak. Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, bayram sofralarında bulunan ürünlerde kalitenin en önemli unsurlardan biri olduğunu ifade ederek, “Tüm kalite standartlarına ve hijyen koşullarına uygun olarak ürettiğimiz peynirlerimizi, bayram sofralarında rahatlıkla tüketebilirsiniz” dedi.

Selahattin Dönmez’den tarifler

Beslenme uzmanı Selahattin Dönmez de, daha lezzetli et yemek için pişirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını şöyle sıraladı: “Kuşbaşı etler çok az su eklenerek nemli ısıda pişirilmelidir. Bağ dokusu az olan pirzola, biftek, bonfile gibi etler çevirme işlemi çok yapmadan kalın tavada ızgara şeklinde pişirmek mükemmel kıvamda et yemeyi sağlar. Isı düşük olduğu sürece sık çevirmeden etleri pişirirseniz lokum gibi kurbanlık yersiniz. Izgara veya kömürde pişirme yapılacak ise et ile pişirilecek yer arasında en az 10-15 cm aralık bırakılmalıdır. Kavurma kurban bayramının özel yemeğidir. Kavurmayı kendi suyunda, bol kuru soğan ve baharatlarla lezzetlendirerek pişirmek sağlıklı kavurma yemeyi sağlar.”

 

Son Yazılar