Metro grevde!

Metro Toptancı Market Türkiye’den Önemli Açıklama

Kamuoyuna yansıyan “Metro’da Grev Kararı” başlıklı haberlere istinaden şirket açıklamamızı aşağıda bilginize sunarız.

Sosyal-İş Sendikası çatısı altında örgütlenmiş 2.987 mavi yakalı çalışanımız adına sendika yönetimiyle Şubat 2016 tarihinden bu yana yürütmekte olduğumuz Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, şirket yönetimimizin tüm uzlaşmacı tavrına karşın maalesef anlaşmaya varılamamıştır.

1472473519_MetroLogoÜlkemizde yaklaşık 5.000 kişiye istihdam sağlayan Metro Toptancı Market Türkiye olarak, bütün çalışanlarımızın, sendika kurma ve/veya sendikaya kendi ve özgür kararlarına dayanarak üye olma hakkına saygı gösteriyoruz. Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde 26 yıldır çalışanlarımıza toplu sözleşme hakkı tanıyoruz ve bu yönüyle de sektördeki nadide şirketlerden biriyiz. Bu doğrultuda, şirketimizde yaşanan sendikalaşma eğilimine saygı gösterilmiş olup, 2.987 mavi yakalı çalışanımız Sosyal-İş Sendikası bünyesinde örgütlenmiştir.

Söz konusu sendika ile yürütmekte olduğumuz Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, birçok madde üzerinde anlaşma sağlanmış, sadece 3 maddede uzlaşma sağlanamaması üzerine görüşmeler sonuçsuz kalmıştır.

Metro Toptancı Market 26 yıldır çalışanlarına, Türkiye’de faaliyet gösteren birçok şirketin sağladığı imkanların üzerinde ayrıcalıklı haklar sunmuştur ve bundan da gurur duymaktadır. Şirketimizde asgari ücret ile hiç kimse çalışmamaktadır. Şirketimizin sendikaya sunmuş olduğu teklifte, çalışanlarımıza verilen mevcut hakların gerilemesi ve/veya mevcut hakların geri alınması kesinlikle söz konusu değildir. Buna ek olarak, şirketimizin sendikaya sunduğu gelir artışı teklifi enflasyonun üzerindedir.

Metro Toptancı Market, mevcut çalışanlarının ihtiyaç ve isteklerine de uzun dönemli bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Sürdürülebilir istihdam sağlamak hep önceliği olmuştur. Aynı zamanda 12 yılda imzaladığımız 5 toplu iş sözleşmesi de bizim ne kadar uzlaşmacı, işbirlikçi ve çalışanın yanında olduğumuzun göstergesidir. Dolayısıylasendikanın günümüz ekonomik gerçekleriyle bağdaşmayan isteklerinden vazgeçmesini ve en kısa sürede bir anlaşmanın sağlanmasını ümit ve temenni ediyoruz.

Metro Türkiye olarak bugünlere çalışanlarımızla omuz omuza geldiğimizi, onların Metro’nun ayrılmaz bir parçası olduklarını biliyor, gelecek için de yine işçilerimizin sağduyularına güveniyoruz.

Ancak sendikanın sözleşme maddelerini ortak platform yerine farklı mecralarda tartışmaya açmasını da Metro çalışanlarına yapılan bir haksızlık olarak değerlendiriyor ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Bu süreçte genel merkezimiz ve mağazalarımız faaliyetlerine devam etmektedir. İş ortaklarımız ve müşterilerimizin herhangi bir sorun/aksaklık yaşamaması için gerekli önlemler alınmıştır. Metro Türkiye olarak, müşterilerimize her zaman olduğu gibi, en yüksek kalitede ürün ve hizmeti sunmaya devam etmekteyiz.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız.

Metro Toptancı Market Türkiye

 

Metro Gross Market işçileri grev kararı aldı

DİSK’e bağlı Sosyak İş Sendikası ile Metro Gross Market arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Altı dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca Türkiye genelindeki 37 Metro Gross Marketi’ne grev kararı asıldı.

kazanilmis-haklarimiza-saygi-gosterilmeli-177926-6

Sendika ile işveren arasında yapılan görüşmelerin birçoğunda anlaşmaya varılsa da, parasal hakları içeren maddelerde anlaşmazlık yaşandı. Metro Gross Market, yılda 4 ikramiye hakkını, 2015 yılı ücretine ekleme teklifi sendika tarafından Kabul edilmedi.

Görüşmeler sonucunda bir sonuca varamayan sendika, grev kararı aldı. Grev kararı doğrultusunda aralarında Bursadaki Nilüfer ve Osmangazi şubelerinin de bulunduğu 37 metro mağaza ve deposuna grev yazısı asıldı.

Grev kararının ise daha sonra açıklanacak bir tarihte uygulamaya konulacağı açıklandı.

CqtXXqrXEAAzkeiSendika, konuyla ilgili yaptığıa açıklamada, haklarda geriye yönelik taleplerin kabul edilemeyeceği söyleyerek sözlerine şunları ekledi; “Toplu iş sözleşmesinin temel amacı işçilerin hak ve ücretlerini korumak ve iyileştirmektir. Ancak Metro işvereninin ısrar ettiği teklif, iyileştirmeden ziyade mevcut hakların ciddi biçimde gerilemesine yol açacak niteliktedir. Dolayısıyla bu teklif uzlaşma zemininin daralmasına yol açmıştır. Üyelerimizin 11 yıllık kazanılmış hakkının geriye götürülmesi ise kabul edilebilir.”

Son Yazılar