Metro Toptancı Market’te sağduyu ve endüstri barışı kazandı

Perakende sektörüne farklı bakış açısıyla ilkleri getiren Metro ve Sosyal-İş arasında görüşmeleri yapılan Toplu İş Sözleşmesi, tarafların mutabakatı ile imzalandı

Çalışanlarını iş modelinin merkezindeki en önemli paydaş olarak gören Metro Türkiye ve Sosyal-İş arasında Mart 2016’dan beri yürütülen 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 3 Eylül 2016, Cumartesi günü tarafların mutabakatı ile imzalandı.

Metro Türkiye Türkiye’de faaliyette bulunduğu 26 yıl içinde Türk ekonomisine büyük katkılar sağlamış ve aynı kararlılıkla sosyal ve ekonomik alandaki katkılarına, yatırımlarına devam etmektedir. Geçtiğimiz ay faaliyete giren üç yeni mağaza ile birlikte Türkiye’de 19 ilde 35 satış noktasında, %97’sini yerel ürünlerin oluşturduğu ürünleri ile müşterilerine ulaşan Metro, 4500 kişiye istihdam sağlamakta, binlerce tedarikçisiyle Türk ekonomisi için katma değer yaratmaktadır.

Metro Türkiye bünyesinde çalışan barışının sağlanması yönünde adım attıklarının altını çizen Metro Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan: “Bu anlaşma ile 4500 çalışanımızyeni haklar ve yeni bir çalışma düzeni ile sektöre örnek teşkil edecek bir anlaşmayakavuşmuş bulunmaktalar.
Bu sonuca ulaşılmasında büyük gayret gösteren Sayın Sosyal İş Sendikası Başkanı ve yöneticilerine, 33 iş yerimizden görüşmelere katılan işçi baş temsilcilerimize, Metro Toptancı Market’i temsil eden değerli arkadaşlarıma ve en önemlisi bütün bu süreç içerisinde sağduyu ile davranan 4500 çalışanımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sektörümüze örnek olacak bu sözleşmenin iş yerimize, çalışanlarımıza, tüm paydaşlarımıza, en önemlisi de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Metro Türkiye olarak yerel değerlere verdiğimiz önem ve bu ülkeden kazandığımızı yine bu ülkeye yatırma içgüdüsüyle, ticareti güçlendirmek, ülkemizin değerlerini hak ettiği yere ulaştırmak konusunda kayda değer adımlar atıyoruz. Çalışanlarımız Metro Türkiye’nin vazgeçilmez bir parçası, biz birlikte kocaman bir aileyiz. İnanıyorum ki gelinen noktanın pozitif olması herkesi memnun etmiştir. Biz geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da Türkiye için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Başta çalışanlarımız ve aileleri olmak üzere bütün camiamızın, ülkemizin Kurban Bayramını kutluyor, endüstri barışının her kesime faydalı olduğuna inanarak bu doğrultuda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi

Metro Toptancı Market Hakkında

Metro Toptancı Market, dünyanın en önemli uluslararası perakende şirketlerinden Metro Group’un satış şirketlerinden biridir. Metro Toptancı Market, profesyonellerin kendileri ve işyerleri için ihtiyaç duydukları 20.000 çeşit gıda ve 30.000 çeşit gıda dışı ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır.

Metro Toptancı Market, 25 ülkede 750’nin üzerinde mağazayla hizmet vermektedir. Dünya çapında 110.000’den fazla çalışanı olan şirket, tüm dünyada 21 milyon profesyonel müşteriye hizmet vermektedir.

Metro Group’un lokomotif şirketi olarak kabul edilen Metro Toptancı Market, ülkemizde 1990’dan bu yana faaliyet göstermektedir. Uygun fiyatlı, taze ve kaliteli on binlerce ürün, 19 ilde 35 satış noktasından müşterilerimize ulaşmaktadır.

Tüm Metro mağazalarında “Tarladan Çatala” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan bir standart olan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standartları yüzde 100 uygulanmaktadır.

Son Yazılar