Reis Gıda’dan Aşure günü ile ilgili açıklama geldi

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Bu sene 11 Ekim Salı gününe denk gelen Aşure Günü ile ilgili açıklama yaptı

 Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, yaptığı açıklamada;
img_2837-650x975
“Muharrem ayı, hicri takvimin ilk ayıdır. İnanca göre Muharrem ayının 10’unda, Hazreti Nuh’un gemisi tufanın sularından kurtulup, Cudi Dağı’nda karaya ulaşır. Bu kurtuluşu kutlamak için, geminin ambarında kalan bütün tahılların katıldığı bir tatlı yapılır ve bu tatlıyı gemidekiler paylaşır. İşte her yıl, Muharrem ayının 10. gününde aynı tatlı, yani “Aşure” yapılarak tanıdıklara, komşulara gönderilir. Böylece, hem bir lezzet diğer insanlarla paylaşılmış olur, hem de Hazreti Nuh’un serüveni yeniden hatırlanır.Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitleri olan aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir, sağlıklı beslenme için gerekli temel gıda maddeleridir.
Aşure yapımında kullanılan ürünlerin her bir tanesi, yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerin harmanlanmasından oluşuyor. Çeşitli lezzete sahip olan bu ürünler, hoşgörü tenceresinde birleşip pişiyor ve farklı bir tat ortaya çıkıyor. Dayanışmanın güzel bir örneği olan Aşure Günü’nde, aşure pişirip komşularına ve dostlarına dağıtmak isteyenlere, kalite ve lezzet sunan Reis Gıda, Aşurelik Buğdayı, Nohut’u ve Fasulyesi ile Aşure Günü’ne hazırdır. Aşurelik Reis ürünleri, hoşgörü tenceresinde birleşiyor. Komşular, sizden Aşure bekliyor” dedi.

Son Yazılar