La Lorraine 100 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’de!

Belçika’nın ünlü markası La Lorraine, 100 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’de unlu mamuller pazarına girdi

Manisa’da gerçekleştirilen 100 milyon TL yatırımla Türkiye’nin unlu mamul, pasta ve fırıncılık alanındaki alışkanlıklarına yeni bir anlayış getirecek.

La Lorraine CEO’su Guido Vanherpe,  Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Clement De Meersman, Türkiye Genel Müdürü Burak Deniz, yerli ve yabancı pek çok davetlinin katılımı ile gerçekleşen fabrika açılışında La Lorraine’in lezzetli ürünleri büyük beğeni topladı.

adadvvvUnlu mamul, pasta ve fırıncılık sektöründe yüzde yüz Belçika sermayeli bir aile işletmesi olarak 77 yıldır aynı alanda faaliyet gösteren La Lorraine Unlu Mamuller Grubu’nun dünya genelinde Belçika’da 9, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Polonya’da birer adet olmak üzere 12 üretim tesisi bulunuyor. 2015 yılında 620 milyon avronun üzerinde bir ciroya ulaşan La Lorraine’in 13’üncü tesisi ise Türkiye’de Manisa’da bulunuyor. Manisa OSB’de 40 dönüm arazi üzerinde 20 bin metrekare kapalı alan olarak inşa edilen ve ileri teknolojiden faydalanılarak hayata geçirilen tesis tüm grubun üretim tesisleri içerisinde de en gözde fabrika olma özelliğini taşıyor.

La Lorraine CEO’su Guido Vanherpe yaptığı konuşmasında, 2015 yılında Türkiye’ye fabrika yatırım kararı aldıklarını ve bugün 1500 noktaya ulaştıklarını belirtti. Vanherpe ayrıca 2017 yılı sonunda 5 bin noktaya ulaşmayı ve ciroyu iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. 5 bin noktanın içerisinde marketler, restoranlar, oteller ve kafeler yer alıyor.

Bu dönemde yabancı bir yatırımın ülkemize gelip özellikle bu sektörde büyük bir yatırım yapıyor olmasının ülkemiz için diğer yabancı yatırımcılara iyi bir örnek olacağını belirten La Lorraine Türkiye Genel Müdürü Burak Deniz: “La Lorraine, sektöre canlılık ve dinamizm katarken, Türk tüketicisine Avrupa’nın tecrübesini getirecek. Ekmek grubunda çok iddialıyız. Ekmekte de tıpkı diğer ürünlerimizde olduğu gibi daha nitelikli, katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz” dedi.

“Ekmek israfının önüne geçeceğiz”

Deniz ekmek israfının önüne geçmeyi hedeflediklerinden de bahsederek şunları ekledi “Bizim en büyük özelliğimiz ekmeğin bütün içeriğinin hazırlanıp yüzde 80 oranında pişirildikten sonra eksi 30 derecede şoklanıp, depolanmasıdır. Bu ortamda ürünün bir yıl ömrü vardır. Bu süreç içerisinde ürün satış noktalarına gönderilir. İyi oteller, kaliteli restoranlar bu ürünü 5 dakika pişirme süresi içerisinde tüketiciye çıtır çıtır, sıcacık sunabilme imkânına sahip olur. Bu konseptimizin adını Bake – Off diye adlandırıyoruz. Konseptimizinbir diğer avantajı ise; istenildiği zaman istenildiği kadar ürünü pişirebilme imkânına sahip olunduğu için atıktan kaynaklı israftan kurtulmuş olunuyor. Bake-Off konseptimiz diğer ülkelerde de geçerli. Sadece Belçika’da taze ekmek ürünümüz var ve orada da taze ekmekte lideriz. Belçika’nın dışındaki 24 ülkede Bake-Off dediğimiz yüzde 80’i pişmiş donuk grup var. Türkiye fabrikamızda da tamamen böyle bir üretim gerçekleştiriyor olacağız. Bu konseptte ürün besin değerini hiçbir şekilde kaybetmiyor. Tam tersine paketli ürünlerin raf ömrünü uzatmak için içerisine konulan koruyucu maddeler ve bazı asitler bizim ürünlerimizde kullanılmıyor. Biz aslında günlük, hatta anlık süt gibiyiz. Bu sayede 5-6 dakika gibi kısa bir sürede taze ve sıcak ekmek, çörek ve kruvasan elde edebiliyoruz.”

Türkiye’de kişi başı unlu mamul tüketimi 160 kilogram

Türkiye pazarı hakkında da yorumda bulunan Burak Deniz: “Türkiye pazarına bakıldığında gıdanın büyük bir pazar olduğunu görüyoruz. Gıdanın içerisindeki en büyük alan da unlu mamullerdir. Unlu mamuller pazarının rakamı tam olarak bilinmemesine rağmen 20 milyar dolar değerinde tahmin edildiğini görüyoruz. Dolayısıyla pazarın büyüklüğü bu yatırımı yapmamızdaki en büyük faktördür. Diğer yandan kişi başı tüketim rakamlarının yüksekliği de bizim için oldukça cazip bir durum. Türkiye’de kişi başı tüketim 160 kilogram civarında. Biz bu ortamda deneyimlerimizden ve bilgi birikimimizden yola çıkarak kaliteli ve hijyenik ürünlerimizi ülkemiz insanı ile buluşturduk. Bu noktada pazara iyi bir giriş yaptığımızı söyleyebiliriz. Şu anda doğru zamanda doğru yerde olduğumuzu düşünüyoruz. 2014 yılında girdiğimiz Türkiye pazarında unlu mamuller alanında sektöre öncülük ederek pazarı büyütmeyi hedefliyoruz. Bugün Migros ve Macro’larda bulunuyoruz. Ürünlerimiz bu satış noktalarında pişiriliyor ve anında servis ediliyor. Onun dışında çok kaliteli, 5 yıldızlı otellerde, nitelikli restoranlarda ve kafeteryalarda varız. Şu an itibari ile tüketiciye direkt donuk ürün satarak onların da evlerinde ürünlerimizi pişirebilmesine imkân tanıyabilecek aşamaya gelmedik ancak ilerleyen dönemlerde o aşamaya da gelmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’yi “Home Country” olarak konumlandıracağız

Bugün İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Ankara’da bulunan La Lorraine’in bu yılın sonuna kadar Adana’da da olacağını söyleyen Burak Deniz, Türkiye üretim tesisinden, bölgedeki farklı ülkelere de ihracat yapmayı planladıklarını söyledi. Burak Deniz ayrıca“La Lorraine olarak, özellikle Ortadoğu’ya Türkiye’den ihracat yapmayı planlıyoruz. Türkiye’ye yatırım yaparken lokasyon olarak İzmir’e dolayısıyla limana yakın olan Manisa’yı tercih etmemizin bir sebebi de budur” sözlerini söyledi.

Son Yazılar