Avşar Maden Suları, yakında yurt dışı pazarlarına da açılacak

Afyonlu Demirci Hacı Ömer Oğulları Şirketler Grubu, içecek sektörüne de giriş yaptı. Grup, içecek sektörüne yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım yaparak ‘Avşar’ markası ile Avşar maden sularını ve Avşar gazozunu pazara sundu. Grup, Avşar maden suları ve Avşar Gazoz’ları yakında yurt dışı pazarlarına da açacak

750 kişiye istihdam sağlayan ve 100 milyon TL ciroya sahip olan Afyonlu grup, ilçedeki su kaynaklarından birinin ruhsatını alarak maden suyu üretimine giriş yaptıklarını belirten şirketin üçüncü kuşak temsilcisi Tarık Demirel, “İlçede uzun yıllardan beri akan bir su kaynağını ruhsatlandırarak maden suyu sektörüne girdik. Bu işe yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bölgemizin ve yıllardır akan suyun adı ‘Avşar’ olduğu için markamıza da bu adı verdik. Damla şeklindeki şişe tasarımımızı ünlü endüstriyel tasarımcı Defne Koz yaptı. Şu anda ihracat ağırlıklı çalışıyoruz” dedi.

Bu yıl için 100 milyon adet şişelik maden suyu satışı hedefleyen grup, bunun yüzde 30’unu  da ihraç etmeyi planlıyor. Grup,  maden suyundan 2016 sonunda 30 milyon TL ciro hedefliyor.

sfsafBu yılın başında üretime geçtiklerini belirten Demirel, şunları söyledi;

“İhracat ağırlıklı çalışıyoruz. Kısa süre önce faaliyete geçmiş olsak da Irak, Tayvan, ABD, Güney Afrika, Belçika, Azerbaycan gibi ülkelere ihracat yaptık. Hedefimiz bu yıl 100 milyon şişe satış ve 20 ülkeye ihracat yapmak.  İlk yıl için ihracat hedefimiz ise 10 milyon TL. Önümüzdeki yıl tüm Türkiye’de ürünlerimizin satılması için tüm illerde bayilik çalışmalarımız devam ediyor. 11 farklı tattaki ürünle pazarın ihtiyaçlarına cevap vereceğiz.”

Türkiye’de 32 ruhsatlı maden suyu firması var. Ancak bunların sadece 23 tanesi faal durumda. Firmaların 12’si büyük çapta işletmelerken, kalanlar yerel ölçekte faaliyet gösteriyor. Türkiye’de maden suyu tüketim rakamlarına bakınca bir artış göze çarpıyor. Öyle ki;  2001 yılında kişi başı madensuyu tüketimi 2.2 litre iken bugün 15 litreye çıkmış bulunuyor. Öte yandan geçen yıl maden suyu tüketiminin bir önceki yıla göre yüzde 11 civarında arttığı belirtiliyor. Ayrıca aromalı maden suyu tüketimi de son yıllarda artış göstermiş durumda. Satışların yüzde 24’ü aromalı maden suyundan geliyor. Bu trende ayak uyduran Avşar’ın da ürün portföyünde 10 çeşit aromalı maden suyu bulunduğunu belirten Demirel, “Şu anda satışlarımızın yüzde 30’luk kısmı aromalı ürünlerden geliyor. Mango-ananas, mandalina c plus ve yeşil elma farklı tatlarıyla diğerlerinden ayrışıyor” dedi.

Son dönemde maden suyu üreticilerinin birbiri ardına gazoz üretimine girdiği görülüyor. Gazoz tüketiminin artması ve aynı üretim hatlarında üretiliyor olması bunun en önemli nedeni. Avşar markasıyla gazoz üretimine de soyunduklarını ifade eden Demirel, en büyük farklarının kullandıkları mineral su olduğunu belirtiyor. Üretmiş oldukları  gazoz ile nostaljik gazoz aroması ve maden suyu birleştirdiklerini söyleyen Demirel, “Gazozumuz, vücudun mineral ihtiyacını karşılayacak bir çok doğal minerali de içinde barındırıyor olması ile fonksiyonel bir gıda olarak öne çıkıyor. Ar-Ge çalışması için 10 aylık bir çalışma yaptık. Günlük 1 milyon şişe üretim kapasitemiz söz konusu. Afyonkarahisar’dan çıkıp, ulusal zincir marketlerde de yerimizi alıyoruz. En kısa zamanda ihracat pazarlarımıza da bu ürünü yollayacağız” diye sözlerine devam etti.

 

Son Yazılar