Unilever Sürdürülebilirlik Endeksi’nde lider oldu!

Unilever, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Endüstri Grup Lideri statüsü ile ödüllendirilen 24 şirket arasında yerini aldı

Unilever, şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarını değerlendiren ve puanlayan, küresel olarak kabul görmüş bağımsız bir kıyaslama sistemi olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DJSI) Endüstri Grup Lideri statüsü ile ödüllendirilen 24 şirketten biri oldu.

2016 yılı, Unilever’in Ev ve Kişisel Ürünler Grubuna dahil edildiği ilk yıl oldu ve Unilever ilk yılında liderlik koltuğuna oturdu. Daha önce Unilever, son 15 yıldır liderlik ettiği Gıda, İçecek ve Tütün Endüstrisi Grubunda Gıda Ürünleri sektöründe yer alıyordu.

aaaaaszzUnilever bu başarısının yanı sıra, Kurumsal Yönetim, Marka Yönetimi, Önemlilik, Tedarik Zinciri Yönetimi, Ambalajlama, İş Uygulamaları Göstergeleri ve İnsan Hakları, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve İnsani Yardım gibi 22 Kişisel Bakım Ürünü kriterinin 14’ünde endüstri lideri oldu.

Unilever, en eski küresel sürdürülebilirlik kıyaslama sistemi ve hem yatırımcılar hem de işletmeler için temel bir referans noktası olarak kabul edilen endekste 100 üzerinden  92 puan aldı.

Unilever Sürdürülebilirlikten Sorumlu Dünya Başkanı Jeff Seabright bu başarıyı şu sözlerle dile getirdi: “Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri Endüstrisi Grubu’na yeni katılmamıza rağmen bu alanda endüstri lideri olmaktan gurur duyuyoruz. Bu sonuçlar, Sürdürülebilir Yaşam Planı’mızın beşinci yılını doldurur¬ken kaydettiğimiz sürekli ilerlemeyi, işimizi uzun vadeli ve sürdürülebilir şekilde büyütmeyi ve sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırma vizyonumuzda elde ettiğimiz başarıyı yansıtıyor.”

dfasfsUnilever NAMETRUB Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü Ebru Şenel Erim ise “Unilever olarak işimizi büyütürken çevresel ayak izimizi büyüme sürecinden ayırmak ve pozitif sosyal etkimizi artırmak için çalışıyoruz” derken sözlerine şöyle devam etti. “Sürdürülebilirliği ürünlerin temel özelliği haline getiren, ‘Sürdürülebilir Yaşamı Destekleyen Markalar’ yaklaşımımız her geçen gün etkisini daha da artırıyor. Unilever Türkiye olarak 2015 yılındaki büyümemizin yüzde 60’dan fazlasını bu ürün portföyümüzden elde ettik.”

DJSI Endüstri Grup Lideri Raporunda Unilever:
RobecoSAM tarafından S&P Dow Jones işbirliği ile derlenen DJSI Endüstri Grup Lideri Raporu’nda Unilever ile ilgili şu satırlar yer almaktadır:  “Unilever kendini kişisel bakım endüstrisinin lideri olarak kanıtlamıştır.  Ambalajlama ve ham madde tedariki gibi ürün geliştirme alanlarına odaklanması ve bu alanlardaki güçlü inovasyonları şirketin stratejinin bir parçası haline gelmiştir. Sürdürülebilirlik, Unilever’in vizyonunun kalbinde yer almaktadır ve bu durum şirketin faaliyetlerinde de açıkça görülmektedir.”

Son Yazılar