Migros ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Bu Yıl Da Tek Perakendecisi Oldu

migros_

Migros, Borsa İstanbul’un BİST Endeksi’ndeki şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üç yıl üst üste gıda perakende sektörünün ilk ve tek temsilcisi olarak yer aldı. Ayrıca Migros, 2015 yılında ilk kez Carbon Disclosure Project’te (CDP) de yaptığı raporlamada almış olduğu ‘D’ notunu 2016 yılında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarında büyük bir ivme yakalayarak, ‘A-‘ ye çıkardı.

Migros Ticaret A.Ş., ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki şirketler arasında yer alarak üç yıl üst üste listeye giren tek perakendeci oldu. 2014 yılında BİST 30 endeksinde yer alan şirketler arasından listeye giren Migros, 2015 yılında ise BİST 50 endeksinde yer alan şirketler arasından değerlendirmeye tabi tutuldu ve listedeki yerini korudu. 2016 yılından itibaren değerlemeye tabi şirketler listesi, BİST 50 endeksi şirketlerine ek olarak BİST 100 şirketlerinden gönüllü olanları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan 43 şirket arasında tarafsız bağımsız kriterlerle ölçümlenerek, ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanan Migros’un yer aldığı endeks, şirketlerin küresel ısınma, biyoçeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su kaynaklarının azalması, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, tedarik zinciri, şirket kurumsal yönetişimi, sağlıklı ve iyi yaşam önceliği gibi Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koyuyor. Endeks ayrıca, faaliyet ve kararlarının bağımsız kriterlerle ölçümlenerek şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim sorumluluklarını ve bunların performanslarını kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını baz alıyor.

Son Yazılar