Ferrero’dan Şölen’e taklit davası

şölen dava2

 

Dünyanın en büyük çikolata ve şekerleme üreticileri arasında yer alan İtalyan şirketi Ferrero’nun, yerli üretici Şölen Gıda’ya, ambalaj ve ürün şeklinde, kendi ürünlerini taklit etmekle suçlayarak dava açtığı ortaya çıktı. 10 yıl süren davada mahkeme Ferrero lehine karar kıldı. Bununla birlikte Ferrero, Şölen’e tazminat davası olmak üzere bir dava daha açtı.

Davada bahsi geçen taklit ürün Nutymax’ın şekli ve ambalaj şeklinin, kendi ürünleri olan Kinder Bueono ve Duplo ürünlerinin taklidi olduğunu iddia etti. Davada hem kendi ürünlerinin hem dava konusu olan ürünün görselleri de yer aldı.
Dilekçede “Şölen, ayırt edilmeyecek ölçüde benzer kompozisyonu kendi ambalajları üzerinde kullandı. Bu durum şirketin marka haklarına tecavüz ve müvekkil aleyhinde haksız rekabete yol açtı. Müvekkilin tescilli markasındaki kompozisyon ve bu kompozisyondaki unsurların ayırt edilmeyecek ölçüde taklit edilmesi açıkça marka tecavüzü oluşturuyor. Sadece markalarımızın ambalaj kompozisyonu taklit edilmedi. Ürün şeklini de taklit ettiler. Hem itibar kaybı, hem de maddi-manevi zarar var” denildi.

Dilekçenin devamında, Ferrero’ya ait ürünlerin bilinirlik ve ekonomik değerlerinden haksız kazanç ve pay elde edilmek istendiği de öne sürüldü. Bahsi geçen taklit ürünün toplatılması, kesinleşen karardan sonra da imha edilmelerine karar verilmesi istendi.

Şölen Gıda ise savunmasında:”Ürün ve ambalajlar yönünden karıştırma ihtimali yok. Ürün şekli özgün değil. Dünyada herkesçe kullanılan bir şekil. Diğer firmalar da bu figürleri kullanıyor. Bütün sütlü çikolatalı ürünlerde bir şekilde süte gönderme yapılır. Bazen süt kovasıyla bazen akan ya da saçılan süt resmi ile bazen de süt bardağıyla çikolatanın sütle ilgisi vurgulanmak istenir. Fındıklı bir çikolata ürününde fındığın kullanılması doğal. Ferrero’nun ambalajlarındaki figür ve unsurların ayırt edici bir özelliği yok. Tüketicinin tercihini etkileyen hiçbir ayırt edici özelliği yok. Dolayısı ile açılan dava haksız, davanın reddine karar verilsin” denildi.

Mahkeme,“Şölen’in Nutymax markalı ürünlerinde, Ferrero’nun Kinder Bueno ve Duplo markalı ürünlerinde yer alan ayırt edici ve özgün ambalaj kompozisyonunun ve boğumlu çikolata ürün şeklinin belirgin biçimde benzeri kullanıldı. Bu ürünler ağırlıklı olarak çocuklara hitap eden ürünler. Çocuk kitlesi, Şölen’e ait Nutymax markalı ürünlerin Ferrero’ya ait olduğu yönünde bir hisse kapılabilir veya bu şirketler arasında işletmesel bağlantı bulunduğunu düşünebilir.” kararı ile Ferrero’nun marka hakkına tecavüz edildiğine işaret ederek, Şölen’e açılan davanın kabulune karar verdi.

Mahkemenin, bahsi geçen ürünün toplatılması ve imhasına karar vermesi ile birlikte, Ferrero Şölen’e tazminat davası açtı.

Son Yazılar