Head & Shoulders geri dönüşümlü şampuan şişesi üretecek

l

Procter & Gamble, Head & Soulders için yüzde 25’e kadar geri kazanılmış plaj plastiğinden oluşan, dünyanın ilk geri dönüşümlü şampuan şişesini üreteceğini açıkladı. 2018 yılı itibarıyla, her yıl yarım milyar P&G saç bakım ürünü şişesi geri kazanılmış plastikten üretilecek.

Geri dönüşüm uzmanları TerraCycle ve SUEZ ile yapılan iş birliği kapsamında gerçekleşen bu inovasyon, kullanım sonrası geri dönüştürülmüş (post-consumer recycled PCR) plaj plastiklerinden yeniden şampuan şişesi yapılabilmesini sağlıyor.

Head & Shoulders Başkan Yardımcısı ve Procter & Gamble Global Saç Bakım Sürdürülebilirlik Lideri Lisa Jennings, konuyla ilgili olarak “Satışlarında lider şampuan markasının sürdürülebilirlik inovasyonunda da lider olması gerektiğini düşündük ve bunu gerçekleştirirken yaptıklarımızın tüm sektörü teşvik edeceğini biliyorduk. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürme konusunda TerraCycle ve SUEZ gibi muhteşem ortaklarla çalıştığımız için çok şanslıyız.” şeklinde konuştu.

P&G ayrıca, Avrupa’da 2018 sonu itibarıyla, yılda yarım milyardan fazla şişenin %25’e kadar kullanım sonrası geri dönüştürülmüş plastik içereceğini de duyurdu. Bu miktar, P&G’nin Avrupa’da satılan Pantene ve Head & Shoulders gibi  markalarından oluşan saç bakım portfolyosunun %90’ından fazlasını temsil ediyor.Proje, her yıl tam yüklü 8 adet Boeing Jumbo uçağının ağırlığına eş, 2.600 ton ağırlığında geri dönüştürülmüş plastiğin tedarikini gerektirecek.

P&G Global Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Virginie Helias, “Biz P&G’de, eylemlerin sözcüklerden daha etkili olduğuna inanırız. Saç bakım porfolyomuzdaki PCR plastiği kullanımının artışı, gerçek değişimi hayata geçirme konusunda verdiğimiz sözü yansıtıyor. Head & Shoulders’ın plaj plastiğinden yapılmış geri dönüştürülmüş şampuan şişesi, saç bakım kategorisinde dünyada bir ilki temsil ediyor. Pantene ve Head & Shoulders gibi ana markalarımızın ambalajlarında kullandığımız geri dönüştürülebilir plastik miktarını artırdıkça, tüketicilerin hiçbir ödün vermeden daha sürdürülebilir markaları seçmesi kolaylaşıyor. Bu nedenle, yapmış ve yapıyor olduklarımızla gurur duyarken önümüzde daha yapılacak çok iş olduğunun da farkındayız.” dedi.

Son Yazılar