Ekici, Türkiye’nin ‘Lezzet Hikâyeleri’ni yazmaya hazırlanıyor

ekinci

Ekici peynir, 60’ıncı yılında, Türkiye’nin lezzet hikâyelerini yazmaya hazırlanıyor. 7 farklı bölgeden 7 şehrin lezzetlerinin peynirli tatlarla yorumlanacağı yolculuğa, şef Eyüp Kemal Sevinç eşlik edecek. İlk durağın 7-8 Şubat’ta Muğla-Bodrum olacağı yolculuk, Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de kapsayacak.

Ekici, 7 farklı bölgeden seçilen 7 şehrin yanı sıra Kıbrıs’taki yerel tarifleri de peynirli tatlarla yeniden yorumlayacak. Eyüp Kemal Sevinç; Ekici ile birlikte öğle ve akşam yemeklerine özel tarifler hazırlayacak.

Ekici, şehir ziyaretlerinin ardından, yolculuktan derlenen tariflerin yer alacağı ‘Ekici Lezzet Hikâyeleri Tarifler Kitabı’ yayımlayacak. ‘Ekici Lezzet Hikâyeleri’ni markanın sosyal medya hesaplarından da eş zamanlı olarak takip edilebilecek.

Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, “Lezzet Hikâyeleri” projesini şöyle değerlendirdi: “Bu proje, bizlere dededen gelen mirasla peynire ve kültürümüze duyduğumuz minnetin göstergesi olacak. Bu kapsamda, ülkemizin olmazsa olmaz lezzetlerinden peynirin, yörelerde saklı kalmış az bilinen tariflerini tüm Türkiye ile paylaşmak istiyoruz. Bu yüzden hassasiyetle belirlediğimiz 7 bölgeden 7 şehrimize ve Kıbrıs’a giderek lezzet hikâyelerimizi günümüz yorumuyla yeniden yazmayı hedefliyoruz.”

Lezzet Hikâyeleri’nin kendisi için de heyecan verici bir proje olduğunu belirten Eyüp Kemal Sevinç, “Gastronomi sektöründe kullanılan ürünlerin çeşitliliğinin önemi büyük. Peynir ise, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olmasının yanı sıra yemek yaparken kullandığımız öncelikli ürünlerin arasında yer alıyor. Gerek tatlılarda gerekse yemeklerde kullanılabilen peynirin çeşitliliği biz gastronomi tutkunları için bulunmaz bir fırsat. Ekici ev sahipliğinde yapacağımız lezzet turlarında, farklı yemek kültürleriyle peynir çeşitlerini bir araya getirerek yeni tatlar keşfedeceğiz’’ dedi.

Son Yazılar