Dove’dan kadınlara: “Dove Gerçek Güzellik Yemini”

dove

Dove, Mario Testino’nun objektifiyle güzelliğe yeni bir mercekten bakıyor

Bugün, 60 yıl sonra Dove, güzellik potansiyellerini fark etmeleri yönünde kadınlara destek olarak ve güzelliğin bir kaygı değil, bir özgüven kaynağı olduğunu dile getiriyor. Dove, kuruluşunun 60’ıncı yılında, Gerçek Güzellik konusundaki duruşunu, 3 ilkeden oluşan “Dove Gerçek Güzellik Yemini” ile yineliyor.

Dove, “Dove Gerçek Güzellik Yemini”nin lansmanı kapsamında, dünyanın tanınan fotoğrafçısı ve kreatif direktörü Mario Testino ile Gerçek Güzelliğe yeni bir mercekten bakıyor. Güzel ve doğal kadın porteleri ile ünlü olan ve fotoğraflarında insani öğeleri belirgin şekilde kullanan Mario Testino ve kendisinin Londra merkezli kreatif ajansı MARIOTESTINO+, dünyanın pek çok yerinden kadının güzelliklerini yansıtan 30 portreye imza attı. “Dove Gerçek Güzellik Yemini”nden alınan ilhamla çekilen portreler, 15 ülkeden 11-71 yaş aralığındaki 32 kadın ve genç kızı yansıtıyor. Aynı zamanda Dove Gerçek Güzellik Galerisi’ni de oluşturan tüm bu portreler, Dove’un 60’ıncı yıl kutlamaları vesilesiyle New York’ta ve online kanallarda gösterime sunulacak.

Mario Testino, kampanya ile ilgili olarak; “Dove’un, kadınların kendi benzersiz güzelliklerini fark etmeleri için onlara güç verme şekli beni her zaman çok etkiledi. Ben de kendi fotoğraflarımda aynısını yaptığıma inanıyorum. Fotoğrafçının bir tercihi vardır. Fotoğrafçı ya bir fotoğrafı çeker, avangart teknikler kullanarak ona sahip olur ve bazen kadınların içindeki zayıflığı yakalar. Ya da onun kendisi gibi olmasını ve kendini güçlü hissetmesini sağlayarak, fotoğrafı objektifin önündeki kadına teslim eder” dedi.

Dove’un global araştırmasına göre, dünyadaki her 10 kadın ve genç kızdan 7’si kadın olmaktan gurur duymalarına rağmen, kadınların yüzde 71’i, genç kızların ise yüzde 67’si, ırk, yaş, beden ölçüleri ve görünüş açısından farklı fiziksel görünümleri yansıtmada medyanın işini daha iyi yapmış olmasını dilediklerini söylüyor. Türk kadınları ve genç kızlarda da durum aynı. Türkiye’de kadınların ve genç kızların yarısından fazlası (%58) medyanın, farklı fiziksel görünüme dair farklılıkları yansıtmasını istiyor.

“Gerçek Güzellik Kampanyası’nı hayata geçirdiğimiz 2004 yılı ile bugünün yani 2017 yılının güzellik ajandası çok farklı. Ama bizim güzelliğin yeniden tanımlanması gerektiği yönündeki fikrimiz ve bu konudaki sözümüz değişmedi” diyen Dove Global Başkan Yardımcısı Sophie Galvani; “Dove Gerçek Güzellik Yemini’ne uygun şekilde fotoğrafı çekilen kadın ve genç kızlar, global çeşitliliği gözler önüne seriyor. Öyle ki her birinin kendi eşsiz güzelliğine dair bir hikayesi var ve bu hikayeler dünyadaki tüm kadınlar için de gerçek bir ilham kaynağı. Dove olarak Mario Testino’nun çalışmalarını ve kadınların gerçek güzelliklerini ortaya çıkarmadaki yeteneğini uzun zamandır takdirle izliyoruz. Gerek statüsü gerek pop kültürdeki etkisi ile kendisinin gerçek ve farklı güzellik anlayışının yaygınlaşmasında oynayacağı rolün önemine inanıyor ve bu nedenle birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Dove Gerçek Güzellik Galerisi’nde yer alan kadınlar, dünyaya gerçek isimleri ile birlikte takdim edilecek gerçek kadınlardan oluşuyor. Her biri, fotoğraflarında nasıl göründükleri konusunda söz sahibi. Ve aralarında, genç kızların fiziksel görünümleri ile barışık olmalarını sağlamak ve hayattaki potansiyellerini açığa çıkarmak üzere hayata geçirilen Dove Özgüven Projesi eğitimlerini alan genç kadınlar da var.

Örneğin bu kadınlardan biri Vicki, madalya sahibi, emekli olmuş İngiliz bir Paralimpik koşucusu ve kanser nedeniyle bacağını kaybettikten sonra kendi güzellik tanımını değiştirmesi gerekmiş, ya da Paola, bir futbolsever olarak genç kızların ergenlik dönemine girince sporu bıraktıklarını fark edip Mexico City’de kızlara özel bir kulüp kurmuş, veya Jasmine, doğum yeri olan Çin’de geleneksel güzellik ideallerine uymaya çalışmak yerine kariyer hedeflerinin peşinden koşmuş, ya da Cammy, 10 yıl önce Dove Özgüven Projesi eğitimlerine katılmış ve şimdi o eğitimde edindiklerini gerek koçluk yaparak gerek kamusal konuşmalarla yeni nesle aktarıyor.

Dove Gerçek Güzellik Yemini”nin tamamı ve Dove Gerçek Güzellik Galerisi Dove.com.tr’de yayında.

Son Yazılar