L’Oréal’e, Cinsiyet Çeşitliliği Büyük Ödülü

loreal

L’Oréal, Ethics & Boards Observatory ve Institut du Capitalisme Responsable (Sorumlu Kapitalizm Enstitüsü) tarafından Toplumsal Cinsiyet Çeşitliliği Büyük Ödülüne layık görülen L’Oréal, Tüketim Malları ve Hizmetleri kategorisinde de Cinsiyet Çeşitlilik Ödülü’nin sahibi oldu.

L’Oréal, Ethics & Boards Observatory ve Institut du Capitalisme Responsable (Sorumlu Kapitalizm Enstitüsü) tarafından Toplumsal Cinsiyet Çeşitliliği Büyük Ödülüne ve Tüketim Malları ve Hizmetleri kategorisinde de Cinsiyet Çeşitlilik Ödülü’ne layık görüldü.

L’Oréal Grubu, tüm dünyada sürdürdüğü istihdam politikası gereği işyerinde cinsiyet eşitliğine ilişkin devam eden bir kararlılığa ve eşit iş sınıflandırmalarını sağlamayı sürdürüyor. Grup 2007 yılından bu yana ücretlendirme aralığını analiz etmek için Fransa ulusal enstitüsü (INED) ile birlikte çalışıyor. L’Oréal Grubu’nda çalışan kadınlar, dünya genelindeki 89.331 çalışanının % 70’ini, Grup İcra Komitesinin % 33.3’ünü ve Yönetim Kurulu’nun % 46’sını (15 üyeden 7’si) temsil ediyor. İşyerindeki cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla L’Oréal, 30 ülkede hem GEEIS (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Avrupa ve Uluslararası Standart) hem de EDGE (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Global İş Sertifikasyon Standardı) sertifikalarının da sahibi olarak dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan L’Oréal Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jean-Paul Agon “Toplumsal cinsiyet çeşitliliği, yaratıcılığın, inovasyonun ve performansın kaynağı olduğu için topluluğumuz için stratejik bir önceliktir.Bu iki ödül, L’Oréal’in şirketin her kademesinde erkeklerle kadınlar arasındaki eşitlik konusundaki uzun süredir devam eden taahhüdünü kabul ediyor. Şirketimizde ve toplumumuzda toplumsal cinsiyet çeşitliliğini geliştirme çabalarımızı daha da hızlandırmamızı teşvik ediyorlar “ dedi.

Son Yazılar