Balparmak’ın izlenebilirlik sistemi

balparmak

Balparmak, gıda sektörünün buluşma noktası FOTEG İSTANBUL Gıda İşleme Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı’nda “Bilimle süzülen bal”ın izlenebilirlik sistemini sektör profesyonelleriyle paylaştı.

İki yılda bir gerçekleştirilen ve gıda üretim sektörünün tüm aşamalarını aynı çatı altında toplayan Türkiye’nin ilk ihtisas fuarı FOTEG İSTANBUL, 16-19 Mart tarihleri arasında, İstanbul’da, gıda sektörünü bir araya getirdi. Fuar kapsamında düzenlenen “Gıda Sektöründe Akıllı Üretim Uygulamaları ve İzlenebilirlik” paneline katılan Balparmak Ar-Ge ve Kalite Güvence Müdürü Günay Başdoğan,”İzlenebilirlik ve Tüketici Bilgilendirmede Bir Başarı Hikayesi” başlıklı konuşmasında Balparmak’ın izlenebilirlik sistemini sektör profesyonelleri ile paylaştı.

Hammadde, ambalaj ile proses ve ürün olmak üzere 3 aşamada Balparmak’ın izlenebilirlik süreçleri hakkında bilgi veren Başdoğan, Türkiye çapında 10 bin arıcı ile çalıştıklarını ve hammadde tedarik sürecini “Arıcım” programı üzerinden dijital olarak gerçekleştirdiklerini belirtti. Tedarikçilerden gelen tüm numunelerin özel olarak barkod’landığını ve tüm analizlerinin Balparmak Kalite Kontrol ve Araştırma Laboratuvarında yapıldığını söyleyen Başdoğan, bu analizlerde tam 92 parametreye bakıldığını belirtti. Dünya gıda sektöründe ilk ve tek uygulama olan ve tüketicinin Balparmak balının analiz raporuna ve çiçek kaynağına ulaşabildiği Priospot sistemine ilişkin de bilgi veren Günay Başdoğan, tüketicilerin satın aldıkları balın izini sürebilmesinin önemine değindi. Arıcı bilgileriyle alınan hammadde numunesinin ürün ve sevkiyat bilgilerinin takip edilebildiği Arıcım Projesi ile Balparmak, 2016 yılında Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde Tedarik Zinciri Yönetimi kategorisinde ödülün sahibi olmuştu.

Son Yazılar