Yerel Zincirler 9.kez buluştu

yzb1

Türkiye Perakendeciler Federasyon’un (TPF) düzenlediği, Coca-Cola İçecek, Eti ve Unilever’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı’nın açılış konuşmasını Maliye Bakanı Naci Ağbal gerçekleştirdi. Konuşmasında, 2016’dan bu yana ekonomideki canlanmayı arttırabilmek için önemli kararlar aldıklarını belirtti. Bakan Naci Ağbal konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Maliye politikasının birinci hedefi mali disiplindir. Hiçbir şekilde mali disiplinden vazgeçmemiz söz konusu değildir. Türkiye’nin ekonomisinde ve siyasetinde bu kadar güçlü, sağlam, istikrarlı bir yapı varsa bunun en önemli nedenlerinden birisi maliye politikasındaki başarılardır. Maliye politikası ekonomideki gelişmelere duyarlı olmak zorundadır. Ekonominin daralma dönemlerinde ekonomik canlanmaya katkı verecek şekilde vergi politikası kendisini düzeltebilmelidir, istikametini değiştirebilmelidir. Kamu harcama politikası ekonominin yavaşlama döneminde GSYH’yı üretim, tüketim, ihracat tarafında destekleyecek harcama kararlarını alabilmelidir. Biz bu anlayışla hareket ettik. 2016 ağustos ayından itibaren birçok noktada vergi indirimlerine gittik. İki noktada vergi indirimi yaptık. Birinci gruptaki vergi indirimindeki amacımız üretim, ticaret, yatırım üzerinde yük, maliyet oluşturan vergilerin kalıcı şekilde düşürülmesi oldu. Damga vergisi, harçlarda önemli düzenlemeler yaptık. Daha sonra hızlı bir şekilde ekonominin yatırım tarafına destek olmak amacıyla yatırım teşvik sistemi üzerinde radikal değişiklikler yaptık. Süper teşvik sistemini hayata geçirdik. Mevcut yatırım teşviklerinde avantajlar getirdik. Ar-Ge, inovasyon ve tasarım üzerindeki vergi yüklerini daha da düşürdük.”

Konferansın bir diğer konuşmacısı, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, bu yıl perakende sektöründe kadın istihdamını yüzde 8 artırmayı hedeflediklerini ifade ederek şunları ekledi:

“Yerel zincirler olarak son 11 yıldır her yıl çift haneli büyümeye imza atıyoruz. Bu büyümeyi de hep yerelin gücüyle, içimizdeki yerel ruhla başarıyoruz. Her biri içinde vefa taşıyan, milli değerlere bağlı, israftan kaçınan, her adımda mahalleden şehre, şehirden ülkemize yayılan bize has duygular barındıran 66 bini aşkın çalışana sahibiz. Bu dev kadroya bu sene 6 bin çalışan daha ekleyeceğiz. Federasyon olarak kadınlarımızın sektörümüzdeki ağırlığının artırılması ise birinci önceliğimiz. Toplam istihdamımızın yüzde 45’ini kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Kadın eli değen her şey güzelleşiyor. İnşallah bu yıl kadın istihdamımızı da yüzde 8 artırmayı hedefliyoruz.”

Diğer bir açılış konuşmacısı olan, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise, şu sözleriyle yerel zincirlerin gelişen teknolojiyi ve dijital dönüşümü takip etmeleri gerektiğini vurguladı:

“Yıllar geçti, büyük metropollerde akıllı evlerde, akıllı şehirlerde yaşar hale geldik. Sanayi devrinin 4’üncü aşamasına geldiğimizde biz de farklı bir yaşam biçimi içindeyiz. Dünyada aşağı yukarı 3 milyar kişi sosyal medyada haberleşiyor. 4 milyar insan internet kullanıcısı. 8 milyar adet mobil cihaz var. Türkiye’ye ise 71 milyon mobil cihaz ve 48 milyon kişi internette, sosyal medyada haberleşme halinde. Her birimiz günde yaklaşık 200 kez telefonumuza bakıyoruz. Her an haberleşme halindeyiz, her an etkileşim halindeyiz.”

Teknolojinin ve dijitalleşmenin getirdiği fırsatlara değinen bir diğer konuşmacı ise TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıkoğlu oldu. Geleceğin e- ticarette olduğunu belirten Rifat Hisarcıkoğlu, perakende sektörü temsilcilerine hitaben, “Gelecek e-ticarette. Teknolojiye ayak uyduramayan geri kalır. Türkiye’de e-ticaretin payı yüzde 2. Önümüzde fırsatlar var. Çünkü Türkiye’de 72 milyon kişiye mobilden ulaşabiliyorsunuz. e-ticaret kullanımında 137 ülke içinde 49. sıradayız. Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz. Eğer gelişmeleri takip etmezsek daha da geri düşeceğiz. e-ticaret konusunda Gümrük Bakanlığı ile bir çalışma yaptık. Güven damgası başladı. Artık e-ticaret daha güvenli olacak. Türkiye’de bu işe en hızlı sizler adapte olabilirsiniz. Bunun için girişimci ve cesur olmak lazım. Siz yereller müthiş güçlü ve iyisiniz. Girişimcilik zaten ruhunuzda var. Önümüz açık. Cesur olun. Bizim yaşıtlarımız, 35. sırada olan ekonomimizi 17. sıraya getirdi. Bizden sonraki kuşak eğitimli, kültürlü, teknolojiden anlıyor. Onların da desteğiyle hedefimiz olan ilk 10 içinde yer alacağız.” dedi.

Eti Gıda Satış Grubu Başkanı Ahmet Cüneyt Volkan ise “Değişen koşullarda ayakta kalabilmek, değişime ayak uydurabilmek en temel yaklaşımımız. Bu konudaki yaklaşımlarımızı eskiden olduğundan daha farklı yöneterek günümüzdeki ticari beklentilerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Gazeteci, Yazar ve TV Programcısı Cem Seymen ise konuşmasında şu sözleriyle Türkiye’nin ekonomisini değerlendirdi:

“Türk ekonomisinin yeni hikayesi ne olmalı? 4.5 yıldır tarımla ilgili ekonomiyle alakalı program yapıyorum. Türkiye’nin kendini kendi gücüyle büyütebileceğine inanıyorum. 5 büyük global milyarlık firma var onlardan tohum alıyoruz. Belki onlara erişemeyeceğiz ancak bizim kendi kırsal kalkınmamızı gerçekleştirmemiz lazım. Bunun için de kaynaklarımızı kullanmamız lazım. 4’üncü Sanayi Devrimi ile akıl ana güç haline geldi. Bilim teknolojiden önce kırsalı kalkındırmamız lazım. Türk ekonomisinin yeni hikayesi ne olmalı? Dünyanın birçok ülkesinden bizim gibi bir ülkeye gıda satın almak çok yanlış bir şey. Büyüme yüzde 5 civarı olursa maalesef istihdam sağlamıyor. Türkiye inşaatla büyür mü? İnşaat ekonomiye yüzde 4.7 büyüme sağlıyor yüzde 5 istihdam sağlıyor; yeterli değil. Büyüyen ekonomilerin yaptığı şey ekonomilerine yatırım ve verimli kullanım.”

Son Yazılar