Barilla, Mulino Bianco ile ürünlerine bisküviyi de ekledi

BARİLLA

Barilla, Türkiye’deki marka ve ürün yelpazesini, Mulino Bianco ile genişletiyor. 

Barilla, makarna, sos ve atıştırmalıktan sonra Türkiye pazarındaki ürünlerine bisküviyi de ekledi. İtalya’nın ve unlu mamul markası Mulino Bianco’nun yenilenen ürünlerini Türkiye’de de letüketicilerinin beğenisine sundu. Mulino Bianco, Sfilati grisini ve Sfoglie galetanın 4 çeşidi ile raflarda yerini adı.

Barilla’nın Türkiye pazarındaki 23’üncü yılında, pazar payını atıştırmalık ve bisküvi alanında da sürdürmek için Mulino Bianco’nun önemli bir itici güç olacağını belirten Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa, “Bizler Akdenizliyiz. Yemeyi, iyi lezzetleri seviyoruz. Akdenizli Barilla’nın Türk mutfağındaki yerini, makarna kategorisindeki ürünlerimizin yanı sıra sağlıklı atıştırmalıkta ve bisküvide de güçlendirmek için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Barilla olarak son 7 yıldır aralıksız olarak büyümemizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, makarnadaki liderliğimizi sürdürüp bu kategoriyi büyütürken, sağlıklı ve lezzetli yeni ürün ve markalarla gıda sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirmek” dedi.

Çalışmalarını “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” strateji ile gerçekleştiren Barilla’nın tüm adımlarını sürdürülebilir sağlıklı bir gelecek için attığını belirten Karababa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yaklaşımımız çerçevesinde, hem insan sağlığını hem de yaşadığımız çevreyi ve dünyamızı gözeten somut adımlar atıyoruz. Yol göstericimiz; son derece sağlıklı ve çevresel etkisi bir o kadar düşük olan Akdeniz beslenme modeli. Bunun dünyadaki öncülüğünü üstleniyoruz. ‘İyi bir şeyler yapıyormuş’ gibi görünmeye çalışmıyor, insanların ve gezegenimizin sürdürülebilir geleceği için çaba gösteriyoruz. Kendimizi ve ürünlerimizi de bu anlamda dönüştürüyoruz. Son 5 yılda her gün milyonlarca müşterimizin tercih ettiği 219 ürünümüzü yeniden formüle ettik. Şekeri, tuzu ve yağı azalttık, daha fazla lif içeren, tam tahıllı formüllere geçtik. En son ve en önemli adımlarımızdan birisi de, geçtiğimiz yıl sonu itibarı ile unlu mamullerimizden palm yağını tamamen çıkarmak oldu. Barilla olarak, hem insanlığa sağlıklı ürünler sunuyor hem de çevresel etkimizi azaltıyoruz. Bunun tüm üreticiler için temel bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek ve sağlıklı bir yaşam için, gıdanın değerini ve önemini her platformda toplumlara hatırlatmaya devam edeceğiz.”

 

Son Yazılar