Henkel, ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

henkel

Henkel’in CEO’su Hans Van Bylen: Tüketim ürünleri piyasaları artan promosyon ve fiyatlandırma baskısı ile karşı karşıya kaldı. Bu koşullarda satışlarımızı ve kazancımızı belirgin bir şekilde yükseltebildik ve satış gelirlerini de önemli ölçüde artırdık. İlk kez çeyrek satışları 5 milyar Euro’yu aştı. Faaliyet karı da yeni bir yüksek seviyeye ulaştı. Bu başarılı gelişme ve yüksek karlılığa tüm üç iş biriminin ve global ekibimizin güçlü bağlılığı sayesinde ulaşıldı.” dedi.

Hans Van Bylen 2017 mali yılı ile ilgili olarak ise “Genel olarak zorlu ve belirsiz olan piyasa ortamının yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz. Kur dalgalanmalarının devam etmesi ve ürün fiyatlarının artması bekleniyor. Ayrıca tüketim ürünleri piyasalarında promosyon ve fiyatlandırma baskısının daha fazla artacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte, kendimizi başarılı gelişmemizi sürdürmeye adadık” şeklinde konuştu.

Hans Van Bylen konuşmasına şu şekilde devam etti: “2017 yılının ilk çeyreğindeki satışlar 5 milyar 64 milyon Euro ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı ve önceki yılın çeyreğine göre nominal olarak %13,6 kadar artış gösterdi. Bu büyümenin %1,1’ine olumlu kur etkileri katkıda bulundu. Özellikle The Sun Products Corporation’ın satın alımı sonucunda, satın alımların ve elden çıkarmaların katkısı %8,5’e ulaştı.Organik büyüme%4oldu.

Organik büyümede tüm iş birimlerinin önemli katkısı oldu.Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi, satışlarda %5,5 oranında güçlü bir organik büyüme gösterdiğini bildirdi. BeautyCare iş birimi,%2,3 oranıyla başarılı bir organik büyüme gerçekleştirdi. Çamaşır ve Ev Bakımı iş birimi ise %3’lük güçlü bir organik büyüme kaydetti.

Gelişmekte olan piyasalar, organik satışlarda %6,7’lik güçlü bir artışla Henkel Grup’un organik büyümesine ortalamanın üstünde bir katkıda bulundu ve gelişmiş piyasalar%2,1’likönemli bir organik satış büyümesi kaydetti.

Henkel tüm bölgelerde organik büyüme bildirdi: Batı Avrupa’daki satışlar %1,8 oranında yükseldi. Doğu Avrupa%4,4 oranında büyüme kaydetti. Afrika/Orta Doğu satışları %2,2 oranında yükseldi. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar %2,9 oranında artış gösterdi. Latin Amerika%8,2 oranında büyüme sağladı ve Asya-Pasifik bölgesi satışları %9,1 oranında arttı.

Faaliyet karı (EBIT)%13,8 oranında artarak, 854 milyon Euro’ya ulaştı. Üç iş biriminin tamamı bu olumlu gelişmeye katkıda bulundu.

Satış kazancı %0,1 oranında artarak %16,9’a yükseldi.

İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık (EPS) %11 oranında artarak, 1,27 Euro’dan 1,41 Euro’ya yükseldi.”

Henkel 2017 mali yılına genel bakışı onayladı. Henkel’in, %2 ila %4 arasında bir organik büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Her iş biriminin de bu aralıkta organik büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Henkel, satış gelirlerinde bir önceki yıla oranla %17’nin üzerinde bir artış öngörüyor. İmtiyazlı hisse senedi başına karlılıkta ise %7 ile %9 arasında artış bekliyor.

Son Yazılar