Duru Bulgur, Tayland Mutfağına girdi

duru

Duru Bulgur, Tayland’ın ulusal market zincirlerinde 3 hafta süren tadım aktivitesi düzenledi. Bulguru hem marketlere hem de Taylandlıların mutfağına sokmayı başardıklarını kaydeden Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, pirinç düşkünü Taylandlılara bulguru sevdirdiklerini söyledi

Duru Bulgur, Tayland’ın ulusal market zincirlerinde tadım aktivitesi düzenledi. 3 hafta süren tadım aktivitesinde taş değirmende üretilen bulgur çeşitleri büyük ilgi gördü. Taylandlılar, özellikle Duru Köftelik Bulgur ve Başbaşı Bulgurdan yapılan yemekleri beğendiklerini belirttiler. Pirinç ülkesi Tayland’ da bulgurla ilk kez tanışan Taylandlılar, ilk kez denedikleri bulgur hakkında sorular sorarak, bulgurun nasıl imal edildiğini, sağlık üzerindeki faydalarını öğrendiler.

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, Taylandlıların Duru Bulgur sayesinde ilk defa bulgurla tanıştığını belirterek, “Türk bulguru besleyiciliği ve lezzeti sayesinde burada çok sevildi. Tüm dünyada sağlıklı beslenmeye yönelik bir bilinçlenme var. Pirinç tüketen Taylandlılara da ilk kez tanıştıkları bulgurun, daha sağlıklı olduğunu anlattık. Ayrıca onların diline çevrilen bulgur yemekleri kitabımızla, taş değirmende ürettiğimiz Türk bulgurumuzu anlatarak, lezzetini denemelerini de sağladık” dedi.

Türk bulgurunu dünyaya tanıtmaya yönelik çalışmaları sürdüreceklerini vurgulayan İhsan Duru, “Tayland’da yaptığımız tadım etkinliğinden oldukça memnun edici sonuçlar aldık. Taylandlılar hem bulgurla tanıştı, hem de bulgur yemeklerinin lezzetini çok sevdi. Marketlere ve Taylandlıların evlerine Türk bulgurunu sokmayı başardık” diye konuştu.

Son Yazılar