Sabancı Holding’ten ilk yarı değerlendirmesi

sabancı hpolding

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, yılın ilk yarısına dair performans ve ikinci yarı hedefleriyle ilgili perakendeyi de kapsayan açıklamalarda bulundu.

Göçmen açıklamasının perakende başlığında şunları kaydetti:

“Sabancı Topluluğu olarak gıda perakende alanındaki öncü markamız CarrefourSA ile 2016 yılında başladığımız dönüşümü 2017 yılının ilk yarısında başarıyla devam ettirdik. Belirlenen strateji doğrultusunda öncelikle mağaza optimizasyonu çalışmalarına ve operasyonel mükemmellik çalışmalarına ağırlık verdik. Aynı zamanda “farklılaşma” konusunda tüm format yapılarımızı bulundukları coğrafyaya göre güçlendirdik. Bu çerçevede tedarik zinciri, satın alma, lojistik ve mağaza lokasyonlarımızı yeniledik. Bugün Türkiye genelinde 625 mağazamızla gıda perakendeciliğinde en iyi hizmeti verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

2017 yılının ilk yarısının perakende sektörü için genelde durgun geçtiğini de belirten Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin teknoloji lideri olan Teknosa markamız ile özellikle ikinci çeyrek içerisinde özel günlerin yarattığı hareketlilik ve farklılaşan hizmetlerimizle aynı mağaza satışlarında hedeflediğimiz artışı yakaladık. Öncülük ettiğimiz çoklu kanal modelinde derinleşmeye devam ediyoruz. İlk yarı toplam ciromuz 1 milyar 531 milyon TL olarak gerçekleşti. Hedefimiz, yılın diğer yarısında sektörün üzerinde büyüyerek pozitif değer yaratmayı sürdürmektir.”

Bilgilendirmeye göre genel olarak Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre % 11 artarak 19 Milyar 200 Milyon TL oldu. İlk altı ayındaki operasyonel karlılığını ise %21 artırarak 4 Milyar 300 Milyon TL’ye çıkardı. Sabancı Holding’in toplam varlıkları ise 2017 yılının ilk yarısı itibari ile 326 Milyar 582 Milyon TL’ye, toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 24 Milyar 564 Milyon TL‘ye ulaştı.

Son Yazılar