Türkiye’nin En Cool Markaları

en cool markalar

Roamler Türkiye tarafından 600 katılımcı ve crowdsourcing yöntemi ile gerçekleştirilen araştırma, katılımcılara 44 farklı kategoriye yönelik ucu açık sorular sorularak hazırlandı. Katılımcılar araştırma için her kategoride en cool olduğunu düşündüğü marka veya kişileri dile getirdi. Marketing Türkiye için hazırlanan araştırmada yenilikçi ve çığır açan duruşları, gençlere hitap eden hızlı ve esnek yapıları ile öne çıkan markaların katılımcılar tarafından cool olarak seçildiği görülüyor. Çoğunluğu 15-29 (%60) yaş aralığında katılımcılar ile gerçekleştirilen araştırma, 2015 ve 2016’nın ardından bu yıl 3. kez gerçekleştirildi.

Teknoloji her geçen gün hayatımızda daha fazla alan ele geçirirken teknoloji konusunda en yeniyi en hızlı sunan markaların cool markalar olarak anıldığı görülüyor. Özellikle cep telefonu kategorisinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Apple (%63) zirvede. Bir diğer teknoloji devi Samsung (%23) ile Apple’ı takip ederken Sony (%3) bu iki markaya pek yaklaşamasa da cool denilince akıllara gelen markalardan. Geçtiğimiz yıl Samsung (%20) ve Sony (%6) iken bu yıl Sony markasını cool bulanların bir kısmının Samsung’a geçiş yaptığını söylemek mümkün. Apple’ın teknoloji liderliği bilgisayar kategorisinde de (%30) sürüyor. Apple’ı Asus (%14) ve Casper (%13) takip ediyor. Geçen yıl listeye 3. olarak giren Toshiba bu yıl yerini Casper’a kaptırdı.

unnamed (1)

unnamed (1) unnamed (3)

Ev elektroniği denildiğindeyse katılımcılara göre en cool marka Samsung (%22). Akıllı televizyonlar ve evinizi daha akıllı hale getirecek elektronik aletler sunan Samsung’u yerli üretici Arçelik (%11) ve LG (%10) takip ediyor.

Beyaz eşya konusunda kalitesi ile de akıllarda yer eden Bosch (%28) en cool marka olarak görülüyor. Arçelik (%20) beyaz eşya kategorsinde de takipte. Samsung (%14) da beyaz eşya kategorisinde cool denilince akla gelen bir diğer marka. Küçük ev aletleri kategorisinde Arzum (%19) ile lider. Onu küçük bir farkla Arçelik (%17) takip ediyor. Tefal (%9) de bu kategoride cool olduğu düşünülen 3. marka oldu.

Küçük ev aletleri, beyaz eşya ve ev elektroniği kategorilerinde liderler ve oranlar farklılık gösterse de Arçelik bu üç kategoride kendisini göstererek cool marka denilince akıllara geldiğini ispatlıyor.

unnamed (4) unnamed (5) unnamed (6)

Peki bu ürünleri satın aldığımız mağazalar söz konusu olunca hangilerini cool buluyoruz? Katılımcılara göre en cool teknoloji mağazası Teknosa (%49). Mediamarkt (%29) ve Vatan (%12) cool bulunan diğer teknomarketler.

unnamed (7)

Hayatımızın büyük bölümünü kaplayan otomobiller de ise cool markalar daha spor hatlara sahip otomobil üreticileri oluyor. Sıralama geçen yıl ile aynı: BMW (%20), Audi (%16) ve Mercedes (%14)

unnamed (8)

.“Ne giyersen O’sun”. Günümüzde cool olmak veya cool görünmek bir endişe ya da motivasyon kaynağı olabiliyor. Hal böyle olunca da cool olmak için cool şeyler giyinmek gerekiyor gençlerin düşüncesine göre. Katılımcılara göre en cool ayakkabı markası Nike (%27). Adidas (%19) ve New Balance (%5) ile takipte.

Jean kategorisinde ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi Mavi (%54) büyük bir farkla lider. Reklam filmlerinde dönemin genç ve popüler yıldızlarını oynatmayı tercih eden Mavi 2 yıldır tüketicinin gözünde en cool jean markası oluyor. Levi’s (%13) ve Koton (%5) cool denilince akla gelen diğer jean markaları.

En cool giyim/tekstil markası ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2017’de de Zara (%14). Mavi (%11) bu kategoride de cool bulunuyor ve onu Koton (%10) takip ediyor. Spor giyimde ise Adidas (%43) ve Nike (%40) en cool markalar. Katılımcılara en cool sporcuyu sorduğumuzda ise Cristiano Ronaldo (%22) ile en cool sporcu seçilirken onunla birlikte dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak konumlandırılan Messi (%7) cool olma konusunda biraz geride kalıyor.

unnamed (9) unnamed (10) unnamed (11) unnamed (12) unnamed (13)

Katılımcılara göre en cool iç giyim ve parfüm markaları geçen sene ile aynı. İç giyimde en cool markalar Victoria’s Secret (%20) ve onu küçük bir farkla takip eden Penti (%18). Parfüm konusunda da Chanel (%7) ile en cool marka oluyor.

En cool saat markası için Swatch (%17) ve Casio (%15) öne çıkarken gözlük kategorisinde Rayban (%66) cool olma konusunda rakipsiz kalıyor.

unnamed (14) unnamed (15) unnamed (16) unnamed (17)

En cool süpermarket sorulduğunda katılımcıların yoğun olarak (%58) Migros’u cool bulduğu görülüyor. Migros’un ardından Macrocenter (%13) ve Carrefour (%12) birbirlerine çok yakın oranlarla sıralanıyor. Kozmetik marketler söz konusu olduğunda en cool kozmetik market Gratis (%40) olurken Watsons (%19) ve MAC (%7) ile takipteydi.

Hepsiburada.com (%24) geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda en cool online alışveriş sitesi oluyor. Geçen yıl ilk ilk 3’te bulunmayan Trendyol ise bu yıl katılımcıların %18’i tarafından en cool online alışveriş sitesi olarak değerlendirildi.

unnamed (18) unnamed (19)
unnamed (21)

Cool giyinmek için hangi markaları takip etmemiz gerektiğini biliyoruz artık. Peki karın doyurmanın cool’u olur mu? Katılımcılara göre birçok gıda markası diğerlerine göre çok daha cool:

Katılımcılara göre geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da en cool fast food zinciri Burger King (%36). McDonald’s (%22) ve KFC (%12) ise cool bulunan diğer fast food zincileri.

Gazlı içecek kategorisinde Coca Cola (%50) katılımcıların yarısı tarafından en cool marka olarak görülüyor. Coca Cola’nın pazardaki en büyük rakibi Pepsi (%14) de cool bulunan bir diğer marka.

Türkiye’de geniş kitlelerce içilen hatta neredeyse milli içecek konumunda olan çay kategorisinde ise Lipton (%42) ile en cool marka olurken yerli Çaykur (%36) ve Doğuş (%9) ile takipte.

Kahve konusunda katılımcılara göre en cool kahve markası Nescafe (%36) olurken köklü geçmişi ile Türk Kahvesi denince akla gelen ilk marka olan Kurukahveci Mehmet Efendi (%28) ile cool bulunan diğer marka oldu.

En cool kahve dükkanı ise Starbucks (%49). Katılımcılar tarafında cool olduğu düşünülen diğer zincir ise Kahve Dünyası (%22) olurken bu iki zincir oyların büyük bölümünü alarak cool olma konusunda öne çıkıyor.

unnamed (22) unnamed (23) unnamed (24) unnamed (25) unnamed (26) Nestle (%33) ise en cool çikolata markası oldu. Dikkat çeken nokta ise katılımcıların Nestle cevabını verirken genelde Damak ya da Damak Gece ürünlerini referans göstermesiydi. Ülker (%15) ve Milka (%8) cool bulunan diğer çikolata markaları oldu.

unnamed (27)Kullanıcılara göre ağız temizliği ve bakımı kategorisinde en cool markalar Sensodyne (%29), Colgate (%24) ve Ipana (%22).

En cool şampuan markaları ise Clear (%18), Head&Shoulders (%17) ve Elidor (%13) olarak sıralanıyor.

unnamed (28) Cool olmanın sınırları artık çoğunlukla sosyal medyada çiziliyor ve sosyal medya kullanıcıları takip ettikleri fenomenlere, bloggerlara, ünlülere göre stillerini şekillendiriyor:

Katılımcılara göre Youtube üzerinde yayınladığı makyaj videoları ile ünlenen Danla Bilic (%7) en cool sosyal medya fenomeni olurken Orkun Işıtmak (%5) ve Kerimcan Durmaz (%4) cool bulunan diğer sosyal medya fenomenleri.

En cool sosyal mecralar ise Instagram (%50), Facebook (%20) ve Twitter (%19).

unnamed (30) unnamed (31)

Katılımcılara en cool TV kanalı sorulduğunda Fox TV (%19) geçen yıl olduğu gibi lider. Geçen yıl ilk 3 dışında kalan TV8 ise bu yıl katılımcıların %14’ü tarafından en cool TV kanalı olarak gösteriliyor.

Katılımcıların %8’i için Algida son zamanlarda izledikleri en cool reklamları yayınlıyor. Mavi (%7) ve Coca Cola (%7) cool reklam denince akla gelen diğer markalar.

Katılımcıların ekranda gördükleri en cool kadın oyuncu Fahriye Evcen (%12), erkek oyuncu ise Kıvanç Tatlıtuğ (%19). Geçtiğimiz aylarda Fahriye Evcen ile dünya evine giren Burak Özçivit de katılımcıların %15’i tarafında en cool erkek oyuncu olarak görülüyor.

En cool kadın müzisyen Sıla (%16), en cool erkek müzisyen ise Tarkan (%28).

Katılımcılara göre en cool süperkahraman Gotham’ın koruyucusu Batman (%30). Batman’i Kripton gezegeninden Superman (%21) takip ediyor.

unnamed (32) unnamed (33) unnamed (34) unnamed (35)

En cool GSM operatörü bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Turkcell (%55) oluyor. Vodafone (%25) ve Türk Telekom (%20) cool bulunan diğer operatörler.

Mynet (%13), HaberTürk (%12) ve Hürriyet (%11) en cool haber siteleri olarak karşımıza çıkıyor.

En cool bankalar geçen yıl ile aynı şekilde sıralanıyor: Garanti Bankası (%25), İş Bankası (%19) ve Akbank (%12).

Katılımcılara göre Türkiye’nin en cool üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi (%24). ODTÜ (%21) ve İTÜ (%4) cool denince akla gelen diğer köklü üniversiteler.

Türkiye’nin en cool tatil beldesi ise katılımcılara göre yerli ve yabancı birçok turistin tatil tercihi olan Bodrum (%25).

Katılımcılar neredeyse 3’e bölünerek en cool futbol takımı sorusu için; Galatarasay (%32), Beşiktaş (%31) ve Fenerbahçe (%27) cevabını veriyor.

unnamed (36) unnamed (37) unnamed (38) unnamed (39) unnamed (40) unnamed (41)

Araştırmaya katılanlara şu ana kadar aldıkları en cool hediyeyi sorduğumuzda %15 oranında Apple cevabını alıyoruz. Samsung (%8) ve Adidas (6) hediye olarak alınan diğer cool markalar.

Katılımcılara son olarak kategori bağımsız en cool marka sorulduğunda Apple (%23) kategori, bağımsız en cool marka olarak karşımıza çıkıyor.

unnamed (42)Araştırma sonuçlarına göre geçtiğimiz yıllarda da kategorisinde zirvede olan bazı markaların yerini koruduğu gözlenirken gençlere yönelik reklamlar yapan ve yeniliği ön plana çıkararak gençler arasındaki özellikle sosyal medya trendlerini takip eden markaların cool olarak akıllarda yer etmeye başladığı görülüyor.

Son Yazılar