Muratbey Sürmeli Amerika’da tescillendi

necmi erol

Muratbey’in  lezzetlerinden biri olan Sürmeli, A.B.D. Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından Muratbey Cheesoft® olarak tescillendi. 

2017 yılı itibariyle ABD’ye ihracata başlayan Muratbey, Muratbey Sürmeli’nin marka tescilini tamamladı. “Muratbey Cheesoft®” adı ile A.B.D. Patent ve Marka Ofisi’nden (USPTO) tescillenen Sürmeli, raflarda yerini alıyor.

Peynirlerinin 60’a yakın ülkede tescillendiğini anlatan Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol: Burgu, Sürmeli, Topi başta olmak üzere, tel peynir gibi Türkiye’de çok sevilen yenilikçi ürünlerinin de Amerika’da kendi markaları ile tüketildiğini açıkladı. Necmi Erol, peyniri Türkiye’de olduğu gibi dünyanın dört bir yanında günün her saatinde yenilebilen sağlıklı bir atıştırmalık olarak konumlandırdıklarını, ihracat yaptıkları ülkelerin damak zevklerine göre tanıtım faaliyetlerini yürüttüklerini ifade etti.

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda hem ihracata hemde yenilikçi ürünlere yönelik yatırımlarını sürdüreceklerini dile getiren Erol, “2017 yılında başladığımız yatırımlarımız bu yıl içinde tamamlanırken yeni yılda yeni hedefler belirliyoruz. Verimliliği artırmak ve kaliteyi korumak amaçlı otomasyon yatırımlarımız devam ediyor. Bir Turquality programı üyesi olmanın da verdiği güçle yurtdışında da büyümek üzere pazarlama yatırımlarına devam ediyoruz” diye konuştu.

Amerika’da halen yürürlükte olan “Bioterorizm Kanunu” uyarınca 16 Ekim 2003 tarihinden bu yana ABD’ye gönderilecek olan her türlü yiyecek, içecek ve ilaç için FDA onayı almak gerekiyor. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, önceden bildirimi hiç yapılmamış veya eksik yapılmış ürünlerin ABD’ye ithaline izin verilmediğini, Muratbey olarak bu izne sahip olduklarını ve bu iznin ihracatlarını olumlu yönde etkilediğini ifade etti.

Muratbey markasının başta AB ülkeleri, ABD, Rusya, Kuveyt, Ürdün, BAE, Fas olmak üzere 60’ın üzerinde ülkede tescillendiğini ve üretilen peynirlerin %13’ünü ihraç ettiklerini de vurgulayan Erol, “Burgu’nun da başta Azerbaycan, Bahreyn, Mısır, İsrail, Suudi Arabistan gibi birçok ülkede tescillenerek özgün ve benzer şekillerinin patenti alındı. En son Rusya’da tescil başvurumuz vardı. O da yeni sonuçlandı ve Burgu Rusya’da da tescillendi” dedi.

Son Yazılar