Pınar Süt’ten Laktozsuz Yüksek Protein Ailesi

pınar

Pınar Süt; laktozsuz yüksek proteinli yoğurt ve sütünü tanıttı. Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı ve Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş ev sahipliğinde NG Wellness Sapanca’da gerçekleşen toplantıda, Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez; süt tüketimi, proteinin hayatımızdaki yeri, günlük hayatta ne kadar kullanılması ve hangi yiyeceklerden nasıl alınması gerektiğiyle ilgili çok özel bilgiler verdi. Pınar’ın yeni bir kategori oluşturarak tüketicilerin beğenisine sunduğu yüzde 70 daha fazla protein içeren Vanilya aromalı ve Kakaolu Laktozsuz Pınar Yüksek Proteinli süt ile 16 gram protein içeren Pınar Yüksek Proteinli Yoğurt ve bu ürünlerle yapılan tarifler davetlilerin beğenisine sunuldu. 

Pınar Süt’ün beğeniye sunduğu yeni ürün grubu Pınar Proteinli Süt ve Yoğurt tanıtım toplantısında “sağlıklı birey sağlıklı toplum” mesajı veren Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; “Pınar Süt olarak hem tüketicilerimize hem de gelecek nesillere sorumluluğumuz çok büyük ve biz, bunun farkında bir markayız. Tam da bu nedenle; “Daha iyi bir yaşam için” sloganıyla yola çıktık ve nesillerin sağlıklı ve mutlu bir geleceğe sahip olması adına, üretimden rafa kadar her aşamada faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Aynı zamanda da dünya trendlerini yakından takip ediyoruz. Türkiye’yi tanıştırdığımız ilklerle her zaman sektörün bir adım önünde yola devam ediyoruz. Pınar Proteinli süt ve yoğurtlarımız da bu yolda en önemli örneğimiz” dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez toplantıda; süt tüketimi, proteinin hayatımızdaki yeri, günlük hayatta ne kadar kullanılması ve hangi yiyeceklerden nasıl alınması gerektiğiyle ilgili  bir sunum yaptı. Isı kontrollü pastörizasyon ve UHT süreçlerine dikkat çeken Selahattin Dönmez, hijyenik koşullarda üretilmeyen sütün, büyük riskler taşıyabileceğini ve tüketilmesinin uygun olmayabileceğini söyledi; “Türkiye protein kalitesi bakımından kalitesiz besleniyor. Toplumumuzun süt ve süt ürünleri tüketiminin arttırılması gerekiyor. Bu nedenle herkesin peynir, yoğurt ve benzeri süt ürünleri grubunun yanı sıra mutlaka günde en az 1 bardak süt içmesi gerekiyor. Sporcu beslenmesinde de oldukça önemli bir yere sahip proteinin uygun miktarda alımı ve kuvvet antrenmanları kasların güçlenmesini ve hacim kazanmasını sağlar. Egzersiz öncesi karbonhidrat, egzersiz sonrası karbonhidrat, protein ve antioksidan içeren besin tüketimi kasların korunması, gelişimi ve kas fibrinlerinde oluşan harabiyeti önler! Süt ve Yoğurt bu açıdan en optimal seçenektir”.

 

Son Yazılar