Unilever Food Solutions & BigChefs’in Gıda Güvenliği İş birliği

güvenilir eller

‘Güvenilir Eller’ Gıda Güvenliği Eğitim Programı kapsamında tüm BigChefs mutfak ekibi gıda güvenliği eğitimi alacak.

Unilever Food Solutions, ‘Güvenilir Eller’ Gıda Güvenliği Eğitim Programı kapsamında, BigChefs Senior aşçıları ve mutfak ekipleri için yüz yüze eğitim düzenledi.

‘Güvenilir Eller’ gıda güvenliği eğitimleri, Türkiye genelinde tüm mutfak ekiplerine ulaşabilmek için online platformda sunuluyor. Kasım ayında BigChefs Merkez Ofisi’nde, 120 mutfak personelinin katılımıyla özel bir eğitim gerçekleştirildi ve katılımcılara fiziksel ve kimyasal tehlikeler, temizlik, üretim güvenliği, çapraz bulaşma ve HACCP uygulamaları başlıklarında bilgiler verildi.

Yüz yüze eğitim programına katılan ve gerçekleştirilen sınavda başarılı olan BigChefs personeline sertifikaları önümüzdeki günlerde takdim edilecek.

Proje başlangıcında ‘ilk yılın sonunda 5 bin şefe ulaşmak’ şeklinde belirlenen hedef ilk yılında aşıldı. Türkiye genelinde 78 şehirden 19 bini aşan şef gıda güvenliği eğitimi sistemine kayıt olurken, 12 binden fazla şef ise Gıda Güvenliği Derneği onaylı sertifika almaya hak kazandı.

Projeyle üç yılda 30.000 şefin gıda güvenliği eğitimini tamamlayarak sertifika almalarını sağlamak hedefleniyor.

Unilever Food Solutions Pazarlama Müdürü Bahadır Elezoğlu, gıda güvenliği eğitiminin mevzuat açısından bir zorunluluk olduğuna dikkat çekerek, “Geçen yıl yaptırdığımız Türkiye Şef Araştırmasına katılan şeflerin %80’ini sektördeki en önemli ihtiyaç olarak ‘Gıda Güvenliği’ alanında eğitim almayı gösterdi. Biz de buradan hareketle Gıda Güvenliği Derneği iş birliğiyle Gıda Güvenliği Eğitim Programını başlattık. Mutfak ekiplerine yönelik bu eğitimlerle olası gıda güvenliği risklerinin azaltılmasını hedefliyoruz.

Bu kez, BigChefs mutfak personeli ve servis personeli için özel olarak yüz yüze bir eğitim gerçekleştirdik. BigChefs ile işbirliğimizin örnek bir model olduğunu düşünüyoruz. BigChefs ailesine işbirlikleri için teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde sektör paydaşlarıyla gıda güvenliği eğitimlerinin yaygınlaşması ve gıda güvenliği konusunda bilinci artırmak üzere benzer işbirliklerini gerçekleştireceğiz” dedi.

BigChefs Pazarlama Direktörü Emel Karaman, “BigChefs ailesi olarak Unilever Food Solutions ’ın Gıda Güvenliği Derneği ile kurduğu anlamlı işbirliğiyle hazırladığı Gıda Güvenliği Eğitim Programı’na katıldığımız için çok mutluyuz. BigChefs olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren tüm şubelerimizde Gıda Güvenliği ve Hijyen konularında gösterdiğimiz hassasiyeti, eğitici bir programla tüm personelimize eğitici bir programla aktarmış olmak bizler içinde atılmış önemli bir adım. Dilerizki sektördeki tüm paydaşlarımız bu konuda bizim gösterdiğimiz hassasiyeti göstererek çok önemli olduğunu düşündüğümüz Gıda Güvenliği konusunda gerekli aksiyonları alırlar”dedi.

‘Güvenilir Eller’ Gıda Güvenliği Eğitim Programı hakkında detaylı bilgiye www.guvenilireller.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Son Yazılar