Barilla, ayrımcılıkla mücadele girişimini destekliyor

baarılla

Barilla, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından ‘İş Dünyası için Davranış Standartlarını’ destekleyen ilk İtalyan şirketi oldu.
Barilla Grup, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından LGBTİ bireylere karşı ayrımcılıkla mücadele amacıyla sunulan ve bugüne kadar 51 büyük uluslararası şirket tarafından imzalanan ‘İş Dünyası için Davranış Standartlarını’ destekleyen ilk İtalyan şirketi oldu.

İş Dünyası için Davranış Standartları, şirketlerin LGBTİ çalışanlarına, tedarikçilerine, müşteri ve distribütörlerine yönelik benimsemeleri gereken belirli kuralları tanımlıyor. Bu standartlar arasında kurumların faaliyette bulundukları yerlerde LGBTİ bireylerin insani haklarına saygı göstermesi ve destek vermesi, işyerlerinde bu konudaki ayrımcılığı ortadan kaldırılması, LGBTİ bireylere iş imkanı tanınması gibi kurallar yer alıyor.

Human Rights Campaign Foundation (İnsan Hakları Mücadelesi Vakfı – LGBTİ haklarının savunulması için çalışan, önde gelen bir Amerikan kuruluşu) tarafından geliştirilen Kurumsal Eşitlik Endeksi, LGBTİ çalışanları ilgilendiren kurumsal faaliyetler açısından bir kıyaslama aracı sunuyor. Yürüttüğü çalışmalarla Kurumsal Eşitlik Endeksi’nde üst üste dört yıl 100 puan alan Barilla, 2017’de çalışanlarına yönelik olarak yürüttüğü “Çeşitlilik ve Katılım” konulu eğitimlerin kapsamını genişletti.

Çeşitlilik ve katılım ilkesinin odağında insan ve gezegene saygı kavramlarını barındıran Barilla için iki önemli gündem maddesi olduğunu söyleyen Barilla Çeşitlilik Üst Yöneticisi Kristen Anderson; “Her iki konuda da 2013 yılından bugüne global bir yönetim kurulumuz bulunuyor. Çeşitliliğin kapsanması, kimliğimizin ayrılmaz bir parçası. Bu, hem Barilla çalışanları için hem de dış ilişkilerimiz aracılığıyla toplumla ilgili daha derin bir anlayışa sahip olmamız açısından geçerli. Kapsayıcı bir şirketin daha düzgün kararlar verdiğine, tüketicileri, toplumları ve müşterileri daha iyi anladığına inanıyoruz. Barilla özellikle tüm personelini desteklemek, eşit fırsatlar sunmak, ticari ortakları ile tüketicisine saygı göstermek, farklılıkların yaşamlarımıza ve şirketimize getirdiği zenginliği kabul ederek insanlar arasındaki farklılıkları kucaklamak istiyor. Bu taahhüdümüz sayesinde dört yıl üst üste, Kurumsal Eşitlik Endeksi’nde yüz üzerinden yüz puan aldık. Çalışanlarımıza yönelik ‘Çeşitlilik ve Kapsayıcılık’ üzerine eğitim programlarımızı güçlendirdik” dedi.

Son Yazılar