Metro Su Hareketi

metro su hareketi

Metro Toptancı Market, 2017 yılında başlattığı Metro Su Hareketi’yle 22 Mart Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü’nde, su ve para tasarrufu sağlayacak ipuçlarını paylaşarak, çalışanlar ve müşteriler arasında bilinçli su tüketimi konusunda farkındalık yaratıyor.

Metro Toptancı Market, çalıştığı çok sayıda markayla birlikte küresel su kıtlığı konusunda farkındalık yaratmak için seferberlik ilan ediyor. 22 Mart Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü çerçevesinde yürütülen çalışmaya dahil olan markalarla el ele veren Metro, mağazalarında yer alan ürünlerin ambalajları ve ürünlerin yer aldığı raflardan tüketicilere çağrıda bulunuyor. Metro mağazalarında 1 ay boyunca suyun günlük hayattaki bilinçli tüketimine ve su tasarrufuna yönelik ipuçları paylaşılacak aynı zamanda sosyal projelerle de dünyadaki su kıtlığı konusuna dikkat çekilecek.

Halen dünya nüfusunun üçte ikisi yılda en az bir ay boyunca su kıtlığı çeken bölgelerde yaşıyor. Küresel su talebinin 2050 yılına kadar yüzde 55 oranında artacağı tahmin ediliyor. Küresel olarak, atık suyun yüzde 80’i işlenmeden veya yeniden kullanılmadan ekosisteme geri akıyor. Bununla birlikte ortalama bir Avrupalı günde ortalama 200 litre su kullanıyor. Dünya suyunun sadece yüzde 2,5’i tatlı su ve bunun sadece binde 3’ünü kullanılabilir durumda.

Küresel bazda suyla ilgili gerçekler böyleyken, yaşadığı dünyaya ve çevreye karşı sorumlu bir marka olan Metro, 2017 yılında başlattığı Metro Su Hareketi’yle kısa sürede kayda değer bir su tasarrufu sağlamayı başardı. Metro’nun 2018 yılındaki amacı ise su tüketimini 100 milyon litre ile sınırlandırarak 2017’ye göre yüzde 2 daha az su tüketmek. Bu kapsamda Metro, mağaza ve depolarında su tüketimini kontrol altına alıp tedarikçi ve müşterilerini de daha az su tüketmeye davet ediyor.

Metro Toptancı Market Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan Metro Su Hareketi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Metro Su Hareketi ile milyonlarca tüketicimize ve tabii ki çalışanlarımıza ulaştık. Şimdi tedarikçilerimizle birlikte dünyadaki su kıtlığına dikkat çekmeye sıra geldi. Metro olarak biz su kaynaklarının sürdürülebilirliği konusunda açık ve net hedefler koyduk. Metro Su Hareketi ile müşterilerimize yardım kampanyalarını destekleme fırsatı sunuyoruz. Böylece dünya genelinde temiz suya erişimi arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Sürdürülebilirliği genel iş stratejisinin temeli olarak gören Metro Toptancı Market, suyla ilgili gerçek bir etki yaratmak için küresel erişimini bu yönde kullanarak bilinçli su tüketimi konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Dünyaya karşı sorumluluğunun bilincinde olan Metro, sürdürülebilir bir gelecek için BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden “herkes için temiz su ve sıhhi koşulların sağlanması” amacı doğrultusunda su projelerinin içinde yer alarak destek veriyor. Metro ayrıca müşterilerine su kaynakları üzerinde daha az etkisi olan yenilikçi ürün ve hizmet çözümleri sunarak onları su kaynakları üzerinde daha az etkisi olan ürünleri kullanmaya teşvik ediyor.

Metro Su Hareketi çerçevesinde Metro; Barilla, Coca Cola, Colgate, Danone, Diageo, Henkel, L’Oreal, Mars Gıda, PepsiCo, Procter & Gamble (P&G) ve Unilever olmak üzere 11 tedarikçi ile iş birliği yapıyor. Metro, bu tedarikçilerin halen yürütmekte olduğu, tüketicilerin de katılabileceği sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyor.

Unilever: Metro, Unilever ve Unicef, Dünya Su Günü kapsamında insani kriz ortamında yaşamını sürdüren çocukların temiz suya erişimine destek oluyor. OMO, Yumoş, Rinso, Domestos ve Cif markalarından yapılan 50TL’lik her alışverişin 1TL’si çocukların temiz suya erişebilmesi için kullanılacak.

Procter&Gamble: Günümüzde 1,1 milyar insanın temiz içme suyuna erişimi yok ve her gün 1.000 çocuk kirli su tüketiminden kaynaklanan hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Metro ve P&G iş birliğiyle su tüketimi konusunda toplumu bilinçlendirmek için imzalanan ortaklık anlaşması ile Metro mağazalarından alınan her bir P&G ürünü için dünyada ihtiyacı olan bölgelere 1 kişinin günlük temiz su ihtiyacını karşılayacak su arıtma paketi ulaştırılıyor. İş birliği kapsamında 2017 yılında 720.000 günlük, şu ana kadar ise 1.4 milyon günlük temiz su ihtiyacı karşılandı.

Henkel: Daha yeşil bir dünya için Metro mağazalarından alınan her 2 Blendax şampuan 1 fidana dönüşüyor.

Son Yazılar