Tadım’la kendin için iyi bir şey yap

tadım

Tadım tarafından, düzenlenen etkinlikte, Beslenme Uzmanı Ferin Batman ve ünlü Yoga Eğitmeni Çetin Çetintaş katılımcılara “kendilerine iyi bakma” yollarını anlatarak günlük hayatta uygulayabilecekleri ipuçları verdi. İyi yaşam ve iyi beslenmenin olmazsa olmazlarından çiğ kuruyemişler ve faydaları anlatıldı.

Tadım’ın Beslenme Uzmanı Ferin Batman ve Yoga Eğitmeni Çetin Çetintaş’ın katkılarıyla gerçekleştirdiği etkinlikte, çiğ kuruyemiş ve kuru meyvelerin iyi yaşam ve beslenmedeki yeri konuşuldu.

Beslenme Uzmanı Ferin Batman, sağlıklı yaşam için sürdürülebilir beslenme önerilerinde bulunurken, ünlü yoga eğitmeni Çetin Çetintaş’ın yönlendirmesiyle gerçekleştirilen yoga pratiğinde ruh, beden, zihin bütünlüğü, daha kaliteli yaşam, beden ve zihin sağlığı için tüyolar verildi. İnsanın kendisini ve bedenini tanımasını önemi üzerinde duran Çetin Çetintaş, beslenmenin de bu farkındalığın bir parçası olduğunu belirtti.

Beslenme Uzmanı Ferin Batman sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemine değinirken rafine besinlerden uzak durulması gerekliliğinin altını çizdi. Ayrıca çiğ kuruyemiş ve kuru meyvelerin ideal bir ara öğün olduğunu belirterek özellikle hijyen ve tazelik unsurları sebebiyle kuruyemişin paketli olarak tüketilmesini önerdi. Akşamüzeri 5’teki ara öğünün kan şekerini dengelemedeki önemini anlatan Batman, “Beslenmede önemli olan dengede kalmak. Bunun için beslenme programınızı kendiniz planlamalı, direksiyona siz geçmelisiniz. Kısa dönemli çözümler yerine sürdürülebilir bir beslenme programı uygulamak gerekli. Maksimum 4-5 saat aralıklarla beslenmek çok önemli. Düzenli aralıklarla yemek yemek, hem kan şekerinizi düzenler, hem kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, hem de kilo kaybını destekler ve kilo almanıza engel olur. Seyahatte, toplantıda, işte, okulda yanınıza alabileceğiniz proteinden zengin atıştırmalıklar sizi gün boyu zinde tutacaktır. Paketli çiğ kuruyemiş ve kuru meyveler en sağlıklı ara öğün alternatifleri arasında yer alıyor” dedi.

Çiğ kuruyemişlerin faydalarına de değinen Beslenme Uzmanı Ferin Batman “Çiğ kuruyemiş ve kuru meyveler, çocuk ve yaşlılar da dahil her yaş grubunda rahatlıkla tüketilebiliyor. Çiğ kuruyemiş ve kuru meyveler, özellikle hamile ve vejetaryen beslenmeyi seçenler için, günlük B grubu vitamin, posa, mineral, protein gereksinmesini karşılamaya yardımcı, önemli besinlerdir. Sağlıklı kişilerde, bireylerin gün boyu ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlamanın en iyi yolu çiğ kuruyemiş ve kuru meyvelerden geçer. Öte yandan; kalp damar rahatsızlığı, diyabetik, hipertansiyon sorunu bulunan, bağışıklık sistemi zayıf ya da sindirim sağlığını geliştirmek istediğimiz kişilerde tedavi edici bir öğün olarak kullanabilir” şeklinde konuştu.

 

Son Yazılar