Anneler Günü’nün en popüler hediyesi küçük ev aletleri oldu

ANNELERGÜNÜ1
Özel günlerin en çok reklam/kampanya yapılan günlerinden biri olan Anneler Günü yaklaşırken Anneler Günü kampanyaları ve iletişim çalışmaları da hızlandı.

ANNELERGÜNÜ2

Crowdsourcing araştırma platformu Roamler Türkiye’nin 4 Mayıs – 8 Mayıs tarihleri arasında toplam 350 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmanın amacı, bu özel günü kutlayan tüketicilerin hediye olarak tercih ettiği ürün grupları ve markaları tespit etmek. Ayrıca hangi markaların anneler günü konseptli iletişimlerinin daha çok beğenildiğini ve bu iletişim çalışmalarının hediye satın alma kararına olumlu/olumsuz katkılarını ortaya koymak. Araştırmaya göre; anneler günü temalı reklamların olduğu en çok dikkat çeken mecra TV olurken onu internet, sosyal medya, açık hava ve son sırada gazete/dergi ile araç giydirme takip ediyor. En çok dikkat çeken reklamlar ise Arçelik, Çiçeksepeti ve Boyner olarak belirtiliyor.

ANNELERGÜNÜ6

Peki en çok merak edilen soruya gelirsek; yapılan iletişim çalışmalarının satın alma kararına etkisi ne yönde? Katılımcılara; en çok dikkatlerini çeken reklamın hediye satın alma kararlarını ne yönde etkilediği sorulduğunda önemli sonuçlarla karşılaşılıyor. Dikkat çeken markanın reklamını izlemeden önce de izledikten sonra da o markaya ait hediye almayı düşünmeyenler çoğunlukta (%59). Başka bir deyişle; eğer kişiler daha önceden o markayı tercih etmiyorsa, reklamlar dikkat çekse dahi bu satın almama durumunu pek değiştirmiyor. Tam tersi durumda, dikkat çekici reklamların o markayı tercih etmede kararlarını olumlu olarak değiştireceğini belirten kesim (%13) ise hiç de az değil. Bunun yanısıra tahmin edileceği gibi reklam öncesi markayı tercih ederken reklam sonrası da satın alma kararını koruyan bir kitle de mevcut (%23). Çok küçük bir kitle de (%5) izledikleri reklamın satın alma kararını olumludan olumsuza çevireceğini belirtiyor.

 

ANNELERGÜNÜ4
Bu sene anneler gününü kutlayacakların oranı %89. Kutlayacağını belirten her 10 kişiden 9’u annesinin annelerinin anneler gününü kutlarken, buna ilaveten 2’si eş ve eşinin annesinin de anneler gününü kutlamayı planlıyor. Katılımcıların %79’ü anneler gününün tam olarak hangi tarih olduğunu bilirken, %21’i bilmiyor. Anneler gününü kutlayacak olan katılımcıların planları sorulduğunda; %78 oran ile ilk sırada hediye almak gelirken, onu sırasıyla evde program yapmak ve dışarıda yemek programı yapmak takip ediyor. Anneler gününü “hediye” alarak kutlayacaklarını belirten kesim büyük oranda (%47) son hafta hediyesini almış oluyor. Bununla birlikte hediye almayı son 2 güne bırakanların oranı (%28) ise hiç de az değil. Bunun başlıca sebepleri de; kampanyaların son günlerde daha avantajlı olduğu algısı, kararsız kalma, zaman bulamama olarak gösteriliyor. Hediye almayı planlayanlar; hediye alırken büyük oranda (%67) hediye alacağı kişiye ne istediğini veya neye ihtiyacı olduğunu sormuyorlar. Hediye alırken de aynı şekilde genellikle (%52) birilerine danışılmıyor.

ANNELERGÜNÜ5
Peki hediye alışverişi için hangi kanallar kullanılıyor? Son senelerde online alışveriş yükselişte olmasına rağmen; hala geleneksel mağazalardan alışveriş (%84), online alışverişe (%44) göre daha fazla tercih ediliyor. Ancak geçen yıla göre online alışverişi tercih edenlerin %8 arttığı görülüyor. Oranlardan görüldüğü üzere hem online, hem mağaza alışverişi yapan küçük bir kesim de mevcut. En çok kullanılan online alışveriş sitelerinde hepsiburada, gittigidiyor, çiçeksepeti domine etmiş durumda. Buradan da markaların kendi web siteleri yerine, çok daha farklı ürün çeşidi seçeneği sunan sitelerin tercih edildiği açıkça görülüyor.

ANNELERGÜNÜ8
Anneler günü alışverişine ayrılan bütçe ise ortalama 50-100 TL aralığında. Alınması düşünülen hediye kategorilerinin içinde en yüksek paya sahip olan küçük ev aletleri (%22) öne çıkıyor. Bunu moda (%19), çiçek (%16) ve geçen yılın lideri kişiye özel tasarımlar (%15) takip ediyor. Buna karşılık; ev-bahçe dekorasyonu (%5), kozmetik (%5), elektronik ürünler (%6), hobi (%2) grubu ürünlerinin hediye olarak tercih edilmede son sıralarda olduğu görülüyor.

ANNELERGÜNÜ7

Anneler günü deyince akla ilk gelen hediyelerden biri olan çiçekte online alışveriş (%50), geleneksel alışverişi (%50) yakalamış durumda. Online çiçek alışverişinde ise çiçeksepeti en büyük tercih oluyor. Sonuç olarak; çiçek alacağını belirten her iki kişiden yaklaşık birinin çiçekçilerden, diğerinin de çiçeksepeti’nden almayı düşündüğü görülüyor.
Küçük ev aletleri kategorisinde ise başı çeken ürünler; kahve makinesi ve çay makinesi olurken, tercih edilen ilk 3 marka geçen yıl ile aynı şekilde sırasıyla Arçelik, Arzum ve Tefal oluyor. Moda kategorisindeki tercihlerin neredeyse tamamını giyim ürünleri tek başına oluştururken, ayakkabı (%11), çanta ve aksesuar ürünleri %2’şer ile takipte, saat ve mücevher ürünleri ise geçen yıl %3 pay ile son sırada yer alırken bu yıl neredeyse kimse tarafından tercih edilmiyor. Giyimde marka tercihi olmadığını belirtenler çoğunlukta, bununla birlikte en çok akla gelen markalar Koton, LCW, Zara oluyor.

ANNELERGÜNÜ3
Cep telefonu, tablet başta olmak üzere elektronik ürünler, geçen sene %3 oranında tercih edilirken, bu sene bu oran %2’ye düşmüş durumda. Annesine kitap almayı planlayanların oranının geçen yıl yok denecek kadar az olmasına bu yıl bu kategoriyi kimsenin tercih etmemesi ile şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkıyor. Payı hala az olsa bile; yükselişte olan bir kategori Ev- Bahçe dekorasyon ürünleri. Son dönemlerde Madam Coco, English Home gibi ev eşyaları mağazalarının trend olması, anneler gününde alınacak hediye tercihlerindeki payını da olumlu etkiliyor. Bu sayede Ev – Bahçe dekorasyon ürünleri geçen sene (%6) ve bu sene (%5) ile payını koruyor.

Özet olarak araştırmanın ortaya koyduğu üzere; ülkemizde hem marka hem de tüketici tarafında anneler günü önemli bir gün. Anneler gününü gerek hediyeyle gerek evde ya da dışarıda program yaparak kutlayanlar çoğunlukta. Hediye alışverişlerinin de 1 hafta öncesinden başladığı düşünülürse; Anneler günü konseptli iletişim çalışmalarının satın alma kararını etkilemesi açısından dikkat çekici ve olabildiğince annelere özel ürünler üzerinden yapılması kritik önem taşıyor.

Son Yazılar