PepsiCo’dan çiftçilere sürdürülebilir tarım için destek

pepscico

PepsiCo, yeni nesil tarım teknolojilerini temel alan uygulamaları ile çiftçilere sürdürülebilir tarım konusunda destek oluyor.

Tarımsal ve çevresel sürdürülebilirlik vizyonuyla faaliyetlerine devam eden PepsiCo Türkiye, bu kapsamda hayata geçirdiği tarım uygulamaları ile çiftçilere birçok alanda verimlilik artışı sağlıyor. Şirket, yürüttüğü tarım faaliyetlerinin de katkısıyla Türkiye’de dolaylı olarak 40 binden fazla kişiye istihdam imkânı veriyor.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel, sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarının tarım stratejilerinin temelini oluşturduğunu belirtirken, “Zahmetli ancak bir o kadar da saygın bir mesleğe sahip çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz. Tüm dünya için olduğu gibi ülkemiz açısından da kritik öneme sahip tarım sektöründe söz sahibi bir şirket olarak bu sektörü ve çiftçilerimizi desteklemeye ve beraber büyümeye devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz tarım faaliyetleri ile sürdürülebilir bir ekosistem yaratarak çevreye karşı sorumluluğumuzu azami düzeye taşırken çiftçilerimize, verdikleri emeğin karşılığını en üst seviyede alabilmeleri için ürün verimini ve kaynak verimliliğini artırmaya yönelik her tür desteği sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

PepsiCo Türkiye tarafından geliştirilen ve tescilli organomineral gübresi olan Naturalis yiyecek fabrikalarından çıkan organik atıklardan elde ediliyor. Organik atıkların metan gazına dönüştürülüp elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanıldığı süreç kapsamında yiyecek fabrikalarının yüzde 35 enerjisi bu şekilde karşılanıyor. Kalan atıklar ise mineral olarak zenginleştirilip organomineral gübre haline geliyor ve PepsiCo patates tarlalarında kullanılıyor. Bu sayede gübredeki kimyasal oranı da yüzde 40 azaltılıyor.

Sahadaki uygulamaların yanı sıra çiftçilerin eğitimi konusunda da önemli çalışmalar yürüten PepsiCo Türkiye, her yıl tekrarlanan “AGRO Akademi” eğitimleri ile çiftçileri dünyanın en son gelişmeleri ile buluşturuyor. Bu sayede cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaları paylaşmayı hedefleyen şirket, çiftçilerle iletişimi artırarak, başarılı sonuçları kendilerine aktarıyor. AGRO Akademi kapsamında 13 yıldan bu yana 3 binden fazla üreticiye toplam 16 bin 650 saat eğitim verildi.

Son Yazılar