Muratbey’den kadın süt üreticilerine destek

muratbey

Muratbey, süt ve süt ürünleri sektörüne katkı sağlamak, üreticileri desteklemek, kadınların süt üretimindeki varlığını kuvvetlendirmek adına Peynire Değer Katan Kadınlar projesini hayata geçirdi.

Yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Muratbey, kadın süt üreticilerini desteklemek, ekonomik açıdan güçlenmelerini sağlamak ve sütte verimliliği artırmak adına Peynire Değer Katan Kadınlar projesini gerçekleştirdi. Projenin ilk etabında Uşak ve çevre illerde süt üreticiliği yapan 30 kadına eğitimler verildi.

Peynire Değer Katan Kadınlar projesinin açılış konuşmasını yapan Uşak Belediye Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Uludağ “Üretim tesisi ve Ar-Ge merkezleri ile kentimize değer katan Muratbey Gıda, süt üretici kadınlarımızın gelişimleri için yeni bir projeye imza attı. Duyduğumuz ilk andan itibaren desteklediğimiz projeye Uşak Belediyesi olarak da katkı sağlamak mutluluk verici. Türkiye’nin yerli ve milli markası Muratbey’i Peynire Değer Katan Kadınlar projesi için kutluyorum” dedi.

Açılış konuşması ardından proje hakkında açıklamalarda bulunan Muratbey İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Gülnur Uluğ, “Muratbey Gıda olarak kadınlarımızı desteklemeye yönelik bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Süt üreticisi kadınlarımızın sütte verimliliği ve kaliteyi artırmaları,  böylece üretim verimliliğine ve ürün kalitesine destek vermenin yanı sıra kendileri ve aileleri için de daha fazla kazanç sağlayarak ekonomik yönden daha güçlü olmaları için Peynire Değer Katan Kadınlar projemize imza attık. Kadın dostu bir firma olarak eğitimlerimize ilk olarak fabrikamızın da bulunduğu Uşak ilinden başladık. Gelecek aylarda daha fazla süt üreticisi kadına ulaşmak için farklı yerlerde de eğitimlerimizi gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Hedeflerinin gelecek yıl sonuna kadar 200 süt üreticisi kadına ulaşmak olduğunu belirten Uluğ, ‘‘Muratbey olarak kadınlarımızın ekonomik anlamda özgürleşmesini sağlarken, sektöre kaliteli süt girişini artırmayı hedefliyoruz. Kazanan hem süt üreticisi kadınlarımız hem sektörümüz hem de ülke ekonomimiz olacak” dedi.

Peynire Değer Katan Kadınlar projesi kapsamında katılımcılara dört farklı konuda eğitim verildi. Muratbey Kalite Sistem Sorumlusu Alev Aydın tarafından “Kaliteli Süt Üretimi ve Sağım Hijyeni” eğitimi alan kadınlar, Uşak Belediyesi Veteriner Hekimi Okan Aydın’dan “Hayvan Sağlığı ve Bakımı”, Uşak Belediyesi Diyetisyeni Vildan Özkaya ve Uşak Belediyesi Spor Eğitmeni Sinem Tilki tarafından “Sağlıklı Beslenme ve Spor” eğitimlerini aldı.

Eğitimler kapsamında ayrıca Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi ve Uşak Üniversitesi Kadın Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşe Özdemir de “Osteoporoz ve Kadın Sağlığı” konularında süt üreticilerini bilgilendirdi. Eğitime katılan kadın üreticiler, Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Özdemir’e sağlıkla ilgili sorularını yöneltme fırsatı buldu. Cabar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ve Karalar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne sağdıkları sütleri ulaştıran kadınlar eğitimler sonunda sertifika almaya hak kazandı. Muratbey fabrikasını da gezme imkânı bulan süt üreticisi kadınlar, sütün peynir yolculuğuna da şahitlik etti.

 

Son Yazılar