Nestlé’ye Sürdürülebilir İş Ödülü

nestle

Nestlé DAMAK ve TEMA Vakfı iş birliğinde 2011 yılında hayata geçirilen Fıstığımız Bol Olsun (FBO) projesi, Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde STK İşbirliği kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen ve sürdürülebilir iş modellerini öne çıkararak iş dünyasına örnek oluşturmayı amaçlayan Sürdürülebilir İş Ödülleri 2018’de ödüller sahiplerini buldu.

Nestlé DAMAK ve TEMA Vakfı iş birliğiyle yürütülen Fıstığımız Bol Olsun projesi STK İşbirliği kategorisinde ödüle layık görüldü. Antep fıstığında sürdürülebilir tarım uygulamaları ile verim ve kalitenin yükseltilmesinin yanı sıra üreticilerin gelirlerini artırarak kırsal kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefleyen proje için ödülü, Nestlé adına Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu aldı.

2011 yılında hayata geçirilen Fıstığımız Bol Olsun projesinde bugüne kadar ilk iki faz tamamlandı. Üç yıl süren ilk fazda sürdürülebilir tarım örneklerinin uygulandığı FBO Örnek Bahçeleri oluşturularak, bahçe sahiplerinin lider üretici haline getirilmesi hedefi üzerinde çalışıldı. 2014-2018 yıllarını kapsayan ikinci fazda ise yaygınlaştırma ve bölgesel sorunlara çözümler üretmeye odaklanıldı.

Antep fıstığının en önemli gen merkezlerinden biri olan Türkiye’nin dünya fıstık üretiminde hak ettiği yere ulaşmasını amaçlayan projede bilimsel bilginin üreticiyle buluşması sağlanarak önemli verim artışları sağlandı. Şu ana kadar bahçelerde yapılan uygulamalar ile Antep fıstığı verimi uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 52 artış gösterdi. Örnek bahçelerde, diğer bahçelere kıyasla iki kata varan verim artışları sağlandı.

Son Yazılar