Metro Türkiye’ye “İyi Yumurta” ödülü

metro

Metro Türkiye, %100 Kafessiz Yumurta projesi kapsamında Türk Alman Üniversitesi tarafından düzenlenen Hayvan Refahı Ödülleri’nde “İyi Yumurta” kategorisinde ödül kazandı.

Türk Alman Üniversitesi’nin hayvan hakları standartlarını yükseltmek için yürüttüğü %100 Kafessiz Yumurta projesi kapsamında Metro, Türk Alman Üniversitesi tarafından düzenlenen Hayvan Refahı Ödülleri’nde “İyi Yumurta” kategorisinde ödül aldı. Metro’nun ödülünü üniversite koordinatörü Prof. Dr. İzzet Furgaç takdim etti.

TÜİK verilerine göre 100 milyonun üzerinde yumurtacı tavuk kafes sisteminde kanatlarını açamadan, toprağa temas etmeden, küçük kafeslerin içinde yetişiyor. Kafessiz sistemler ise hayvanların doğalarına daha uygun büyümesine ve yumurtlamasına olanak tanıyor. Türk Alman Üniversitesi Hukuk Kliniği hayvanların daha iyi standartlarda yetişmesini sağlamak amacıyla gıda sektörüyle iş birliği yaparak, kafessiz yumurta üretimine geçiş projesi başlatarak perakende zincirleri, gıda üreticileri ve sağlayıcılarıyla yürüteceği proje ile en geç 2025 yılında %100 kafessiz yumurta üretimine geçilmesini hedefliyor.

Metro Türkiye de global stratejisi doğrultusunda, 2023’e kadar tüm kendi markalı yumurtalarında %100 kafessiz yumurta ve 2025 yılına kadar tüm tedarikçi markalı yumurtalarda %100 kafessiz yumurta hedefiyle 2017’den bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda tüm yumurta tedarikçilerine kafessiz yumurta üretimi konusunda eğitimler verildi. 2018 yılından itibaren ise kafessiz yumurta üretimi konusunda tedarikçilere yönelik denetim ve eğitimlerle hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Son Yazılar