Unilever global, tüm dünyada pandemiden etkilenenlere 100 milyon Avro’dan fazla destek sağlayacak

Unilever Dünya Başkanı Alan Jope

Unilever Dünya Başkanı Alan Jope

Unilever Dünya Başkanı Alan Jope, “Dünya, son zamanların en büyük sınavından geçiyor” diyerek, uluslararası çapta pandemiden etkilenen kişilere yardımcı olmak için, 100 milyon Avro’dan fazla destek sağlayacaklarını açıkladı.

Aralarında Domestos, Dove, Knorr ve OMO’ nun da yer aldığı birçok markanın üreticisi olan Unilever dünya çapında koronavirüs (Covid-19) pandemisine karşı verilen mücadeleyi desteklemek için geniş kapsamlı global bir yardım paketi hazırladı. Yapılan açıklamaya göre şirket, alacağı aksiyonlarla tüketicilerinin ve içinde bulunduğu toplumların, müşterilerinin, tedarikçilerinin ve çalışanlarının dahil olduğu tüm paydaşlarını desteklemeyi amaçlıyor.

Bu kapsamda Unilever; sabun, çamaşır suyu, el dezenfektanı gibi kişi ve çevre sağlığına yönelik hijyen ürünleri ve gıda bağışı sayesinde, pandemiye karşı verilen mücadeleye 100 milyon Avro’nun üzerinde bir katkı sağlayacak.

Unilever Dünya Başkanı Alan Jope, yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınının dünyanın her yerinde yaşamlarımız ve geçim kaynaklarımız üzerinde yarattığı korkunç etki, hepimizi derinden üzüyor. Dünyanın, son zamanların en büyük sınavından geçtiğini söyleyebiliriz. Şu ana kadar tüm Unilever ekibimiz, özellikle fabrika, dağıtım merkezi, satış ve saha operasyonlarımızın en ön sıralarında yer alan çalışanlarımız, ortaya koydukları benzersiz çabayla sürdürülen bu mücadeleye çok büyük katkı sağladı. Umuyoruz ki, bir yandan 100 milyon Avro değerindeki sabun, çamaşır suyu, dezenfektan ürünü ve gıda bağışımızla insanların yaşamlarını korumak adına önemli bir katkı sağlayacak, öte yandan çalışanlarımızın gelirlerini ve işlerini korumalarına yardımcı olarak belirsizliklerle dolu bu süreçte içlerini bir nebze de olsa rahatlatacağız. Güçlü nakit akışımız ve bilançomuz bu desteği sunabileceğimizi ve de sunmamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Yardım paketi neleri içeriyor?

Unilever’in hayata geçireceği yardımlar arasında şunlar yer alacak:

• Gerçekleştirdiği acil durum müdahale faaliyetleriyle küresel sağlık örgütlerini ve kurumlarını destekleyen Dünya Ekonomik Forumu’nun, COVID Aksiyon Platformu’na 50 milyon Avro değerinde sabun ve sanitasyon ürünü bağışı. Unilever, sabun tedarikinin yanı sıra mevcut üretim hatlarını hastaneler, okullar ve diğer kurumlar için sanitasyon ürünleri üretecek şekilde düzenleyecek.

• En fazla ihtiyaç halinde olan yerel toplulukları desteklemek için ulusal sağlık kurumları ve STK’lar aracılığıyla ürün bağışlarında bulunmak, ortaklıklar gerçekleştirmek ve eğitim programları düzenlemek.

  • Unilever, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle mücadelesine destek vermek amacıyla 230 ton Domestos bağışı yaptı. Çamaşır suyu yüklü 10 TIR, Unilever Türkiye’nin Konya’daki fabrikasından yola çıkarak Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda ilgili merkezlere teslim edildi. Yapılan bağışın Unilever Türkiye tarihinin en büyük ayni bağışı olduğu kaydedildi.

Çalışanların gelirleri korunacak

Unilever, herhangi bir hükümet planı kapsamında telafi sağlanmaması durumunda, pazarda yaşanan tahribat ve/ya da çalışanlarının görevlerini yerine getiremeyecek durumda olmaları nedeniyle ücretlerde yaşanabilecek ani düşüşlere karşı, çalışanların gelirlerini 3 ay boyunca koruyacak ve destekleyecek. Bu desteğin, tüm tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışanları kapsadığı açıklandı.

Son Yazılar